Н овото мегалетище "Истанбул", което бе наречено на името на мегаполиса, свързващ Европа и Азия, се очаква да скъси времето за полети до България, пише Нахиде Дениз за БТА.
Мегалетището е по-близо до българската граница в сравнение с летище "Ататюрк" в европейската част на мегаполиса и летище "Сабиха Гьокчен" на азиатското крайбрежие на Истанбул. Според специалистите на практика снижаването на самолетите ще започва над въздушното пространство на България, допълва Дениз.
В Истанбул беше открито ново летище, което ще се превърне в едно от най-големите в света. С това въздушният трафик през нашата страна ще се увеличи многократно. Летището е построено с изключителната амбиция да обслужва над 200 милиона пътници годишно - това е два пъти повече от най-натоварения терминал в света в Атланта. Ще има 6 писти.
Борисов в Истанбул за най-голямото летище в света
На това летище ще оперират над 100 авиокомпании, които ще осигуряват полети до 300 дестинации по цял свят. Куполът на летището е в типичната за исляма архитектура, а площта, на която се простира, е рекордните 76 квадратни километра. На церемонията в Истанбул присъстваха представители на 50 държави, сред които и българският премиер.
"Откриването на новото, най-голямо летище в света, се превърна в главното събитие в празнуването на 95-ата годишнина от основаването на Република Турция и стана двоен празник за нашата страна", заяви Ердоган при откриването му.
"Минусите са по-скоро по отношение на това, че се забавихме с концесията на софийското летище и то вече няма шансове да се превърне в някакъв регионален хъб предвид това, че истанбулското летище е на 600 км оттук и става световен хъб. Закъсняхме много с процедурите”.
Такъв беше пък коментарът в "Здравей, България” на Александър Богоявленски, водещ и автор на предаването "Авиошоу” в Bulgaria ON AIR.
По думите му е необходим стратегически инвеститор за Летище София. Голяма част от международния трафик вече ще се случва именно през Истанбул.
"Това летище е не само перла в короната на Ердоган. То ще бъде и едно от най-големите в Европа”, каза още Богоявленски, допълвайки, че проектът е грандиозен.
(Още от дискусията с Богоявленски вижте и във видеото по-горе.)
А защо летището ще се казва "Истанбул?
Държавният глава Реджеп Ердоган обясни, че "само такъв безцененен град като Истанбул заслужава да има такова гигантско и модерно съоръжение, което е пример за света като архитектура, строителство и модел, затова решихме да го наречем на неговото име".
Новото летище е проектирано така, че да поеме като основен хъб засиления трафик като свързваща точка между Запада и Изтока. Капацитетът му ще бъде 90 млн пътници, като броят им се планира да достигне 150 млн души годишно и до 200 млн души, след като бъде окончателно завършено, което ще го превърне в най-голямото в света.
Разширяването на летище "Истанбул" се планира да завърши през 2028 г. Гигантският летищен комплекс ще разполага с 6 писти за излитане и 4 терминала. Над 250 чуждестранни авиокомпании ще имат свои офиси на летище "Истанбул".
Авиокомпания "Търкиш еърлайнс" се пренася на новото летище. На 31 октомври в 02,00 ч. ще започне пренасянето на първия етап на съоръженията на националния авиопревозвач от летище "Ататюрк" на летище "Истанбул", съобщи на пресконференция генералният директор на турските авиолинии Билял Екши. По думите му операцията ще продължи 12 часа и пренасянето ще се извърши с 800 тира.
Първите полети от летище "Истанбул" по вътрешните линии ще бъдат за Анкара, а по международните - за Севернокипърската турска република и Баку, Азербайджан.
Общественият транспорт от града до новото летище през първите 2 месеца ще бъде с 50 на сто намаление. Летище "Ататюрк" ще продължи да функционира като авиопорт, но ще се ползва за карго полети.
World leaders to attend opening of #istanbul airport https://t.co/fzzfzgL3RO #istanbulnewairport pic.twitter.com/wweZUz7ndL
— ANADOLU AGENCY (ENG) (@anadoluagency) 28 October 2018
#istanbulairport
— x (@Yinekolog) 29 October 2018
Designed by Elvan Dalton pic.twitter.com/Vu4VHDriV7
76 million square meters (818 square feet), six separate runways with a capacity of 500 aircraft, an annual 200 million passengers and open and closed carparks for 70,000 cars.
— Turkey_Pics 🇹🇷 (@Turkey_Pics) 29 October 2018
It will be home to the world’s largest duty-free shopping complex. #istanbulairport opened today! pic.twitter.com/E0LzCA3dcq
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!