М акедонското правителство настоя за прочистване на избирателните списъци.
Компетентните институции трябва да се заемат с прочистването на Избирателния списък, където има доста наследени проблеми. Това каза говорителят на македонското правителство Миле Бошняковски по време на пресконференция в Министерски съвет днес.
Бошняковски припомни, че "от 2002 година до днес в Република Македония не е имало преброяване на населението".
"Над 400 000 души отдавна не живеят в страната, но те фигурират в Избирателния списък, което има отражение върху всички изборни резултати и референдума", каза още той.
"Съществуват повече сегменти, които трябва да бъдат разгледани. Част от тях са задължение на държавата, а друга част на останалите институции. От 2002 година в Македония не е имало преброяване на населението. В момента се извършва подготовка в Държавната избирателна комисия и Националния статистически институт. Има доста наследени проблеми, които трябва да бъдат решени. Всички сме наясно, че над 400 000 наши съграждани не живеят в Македония, а продължават да съществуват в Избирателния списък... ДИК по всяка вероятност ще се намеси в списъка, но всички институции трябва да реагират и този въпрос да бъде решен", каза още Бошняковски. Според него "тук не става въпрос за добра воля, а за проблем, който трябва да се реши".
ВМРО-ДПМНЕ пък събират подписи за анкетна комисия, която да разследва проведения референдум
Депутатите от основната опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ събират подписи за формиране на анкетна Комисия в парламента, която, както те казват, трябва да разследва инцидентите и нередностите в хода на проведения в неделя референдум, предава македонската онлайн медия "24 Вести“.
Това е договорено на координационна среща в сряда на парламентарната група с председателя на партията Християн Мицковски.
Източници от партията съобщават, че се е говорило и за предсрочни парламентарни избори, както и за позициите на част от народните представители, че с такъв резултат от референдума, няма да гласуват за конституционни промени.
Формиране на анкетна комисия за референдума, оставка на главния прокурор и формиране на Пържинско правителство са условията, които постави лидерът Мицковски, за да може да се отиде на предсрочни избори.
Тези теми ще бъдат дискутирани в сряда вечерта на Изпълнителния, а на следващият ден и на Централния комитет на ВМРО-ДПМНЕ.
Ръководителят на македонската дипломация Никола Димитров качи днес в своя Фейсбук профил статус: "Факти за референдума"
"Ако имаше един, ЕДИН глас ПРОТИВ повече, щяхме да се поклоним и да вдигнем ръце. Но с това убедително мнозинство "ЗА", наш дълг към народа е да намерим начин да вървим напред, със или без нови избори“, казва ръководителят на дипломацията.
Министърът подчерта, че въпросът за референдумското консултиране с гражданите по въпроса за името е въведен от сегашната опозиция, която сега „реши да се въздържи".
Кой как разчете резултата от референдума в Македония
„Политико”: Ниската активност в Македония - удар срещу ЕС и Запада
Заев след референдума: Или подкрепа от парламента, или нови избори
Политическа криза в Македония - президентът отказа да подпише името
Ангела Меркел в Македония: Благодаря за куража на Бойко Борисов
Тръмп: САЩ ще подкрепят Македония за членството ѝ в НАТО
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!