Неуспехът да се обединят политическите страни в парламента на Македония около една обща стратегия за името извади наяве цялата обърканост, неспособност и несериозност на македонската държавна политика по отношение на този съществен проблем, пише македонският "Утрински весник" в навечерието на продължаването на разговорите с Гърция с посредничеството на Матю Нимиц.
На 17 юни стана ясно, че Македония няма да има държавна стратегия за разрешаване на спора за името на републиката с властите в Гърция. Преговорите между отделните парламентарно представени политически партии в Скопие по въпроса бяха провалени, а лидерът на местните либерали Стоян Андов реши да оттегли документа, който трябваше да бъде приет и да се счита за държавна стратегия при решаването на спора.
Според Андов няма политическа воля за приемането на държавна стратегия.
До блокиране на приемането на документа се стигна след като една от партиите - Нова демокрация, поиска в него изрично да се запише, че страната е многонационална.
Според опозицията става въпрос за предварителен сценарий, който е бил подготвен от управляващата партия ВМРО-ДПМНЕ и лично от премиера Никола Груевски.
Заради спора с Гърция за името през 2008 г. бе блокирано
приемането на Македония в НАТО.
Очевидно е, че ръководството на страната не може да изгради общо становище за позициите на държавата в преговорите с Атина, продължава вестникът.
Търкания има между властта и опозицията, между македонската и албанската етническа общност и, което е най-лошо, вече се съзират пукнатини между президента и премиера.
Събитията от началото на седмицата хвърлиха изцяло нова светлина върху общия климат в държавата, когато става въпрос за спора около името. Първо като бомба отекнаха публично направените "съвети" на представителя на президентския кабинет Ристо Никовски за ново име на страната да бъде прието Република Македония (Вардар) или Република Македония (Скопие).
Последва и искането на лидера на Нова Демокрация Имер Селмани в новото име на Македония да има и албански белег.
Епизодът със стратегията за името в парламента завърши с нейното изтегляне от страна на вносителя Стоян Андов.
Крайно объркващи са сигналите от лагера на властта. Коалиционните партньори на премиера Никола Груевски, макар и малки и неважни в политически смисъл, този път послужиха за отхвърляне на инициативата на депутата Андов за приемане на стратегия за името в парламента, пише вестникът.
Човек да не знае в какво да вярва! Дали в политическите съюзи или в блоковете, които се правят при необходимост. Създава се впечатлението, че главните политически актьори денем се координират, а нощем се минират.
За кого е от полза това объркване? Ако е с цел да се спечели повече време или пък да се инсценират преговори, трябва да се каже, че това вече не дава резултати.
Тези тактики вече са познати и е време за нещо ново и ефикасно. Ако целта е да се обърка противникът Атина, и тук ефектът е слаб, тъй като южната съседка по-добре знае какво се случва в нашия двор, отколкото ние самите, които сме част от тези игри. Ако пък правителството извършва маневри, за да накара гражданите сами да разберат, че е дошло време за промяна на името, без това да им бъде съобщено публично, стъпките не са премерени за една сериозна политика, пише вестникът.
За каквото и да става дума, ситуацията никак не изглежда добре. Седянките в президентския кабинет са полезни, но само ако са с цел разрешаване на проблема, а не на неговото усложняване.
Не помагат нито и изявленията на президента Георге Иванов, който, очевидно гневен от изявлението на своя съветник Никовски, нарече някои членове на своя екип "т.нар. съветници". И то в присъствието на медиите. Втората страна в спора за името - Гърция, от дълго време наблюдава дебатите, които се водят у нас по този въпрос. Ясно е, че нерешаването на въпроса повече засяга нас, отколкото тях.
Също така е ясно, че официална Атина знае, че все някога този спор трябва да бъде разрешен, и самия факт, че Македония ще приеме ново, променено име, вече сочи, че победата ще бъде на гръцката страна.
Голяма загадка е какви са анализите на Македония. Тях никой не ги знае, но все пак от стъпките, които се правят, може да се досетим каква е целта на македонското държавно ръководство.
Какви са резервните варианти и въобще какви са прогнозите на нашите стратези около този най-важен въпрос за бъдещето на страната? Очакванията бяха, че последните избори, на които десницата спечели абсолютна политическа доминация, ще донесат на премиера Груевски ясна мисъл и план как да извлече Македония от задънената улица, в която се оказа. Властта вече няма алиби, както беше преди, когато част от държавноторъководство бе президентът Бранко Цървенковски. Сега всичките са от една политическа партия. Но преди да се стигне до тази цел, трябва да се прескочи една голяма пречка. На правителството със сигурност е ясно, че не му остава друго освен да се заеме с прескачането на препятствието, завършва "Утрински весник".
Междувременно премиерът Груевски заяви, че "въпросът за името [на Македония] не трябва да бъде въпрос на раздор, а на обединение".
Груевски призова към единство, внимание и отдаденост на държавните и националните интереси.
"Призовавам всички лидери на политическите партии в Македония да се обединим за държавните и националните интереси на Република Македония. В идващия период да демонстрираме сплотеност, а не разединение. Да докажем, че този въпрос няма да ни разединява, а ще ни обединява. Дължим това на гражданите. Омръзна им от разединение, омръзна ни от разединение", каза Груевски.
Груевски предупреди, че вече е започнал и ще продължи период на много спекулации, различни дезинформации и сценарии, пласирани само заради дневнополитически цели, а понякога мотивирани от частни интереси.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!