Македонският парламент се саморазпусна след неколкомесечни пререкания, като по този начин създаде условия за провеждането на предсрочни избори, съобщи ДПА.
Датата на изборите не е обявена формално, но премиерът Никола Груевски и други официални представители заявиха, че тя ще бъде 5 юни.
Опозицията, водена от социалдемократическата партия, бойкотира парламента от януари и обвинява консервативната партия на Груевски ВМРО-ДПМНЕ в приемане на избирателен закон, който я облагодетелства и в репресии срещу телевизия, критична към властта.
Ръководителят на СДСМ Бранко Цървенковски призоваваше за предсрочни избори.
Министър-председателят Груевски се съгласи в Македония да се проведат предсрочни избори, но не прие някои от условията на опонентите си.
Той обаче се съгласи председателят на Държавната избирателна комисия да бъде избран от средите на СДСМ.
Преди два дни парламентът избра новият председател на ДИК и гласува последните промени в избирателния закон.
Очаква се все пак ВМРО-ДПМНЕ да спечели лесно вота
Предишните избори през юни 2008 г. бяха белязани от насилие и обвинения в подправяне на резултатите.
"Депутатите се сбогуваха със заплахи и кавги "(в. "Дневник") и "Буря в парламента преди раздялата" ("Утрински весник") - под тези заглавия електронните издания на македонските вестници информират за разпускането на събранието късно снощи.
Председателят на парламента Трайко Веляноски изтъкна, че този парламентарен състав е започнал мандата си с бойкот и го завършва с бойкот.
Депутатите от опозиционния (СДСМ), Нова социалдемократическа партия (НСДП), Либералната партия и Нова алтернатива изобщо не дойдоха на заседанието, а народните представители от Демократичната партия на албанците (ДПА) и от Нова демокрация се върнаха само за дебатите за разпускане на парламента.
В самото начало на дебатите се изля
много гняв между депутатите албанци,
съобщава "Утрински весник".
Координаторът на парламентарната група на ДПА Имер Алиу нарече депутатите от Демократичния съюз за интеграция (ДСИ), член на управляващата коалиция, "васали на ВМРО-ДПМНЕ".
ДСИ направи всичко, което поиска Груевски, каза Алиу. По-късно, провокиран от изявление на депутатка от ДСИ, че за ДПА е "константа да бъдат националисти, когато са в опозиция и екстремно мълчаливи, когато са на власт", Алиу заяви: "Върнахме се, за да ви откъснем главите!"
Отговор на заплахата даде координаторът на парламентарната група на ДСИ Тахир Хани, който каза, че "тези, които късат глави, са престъпници и свършват в затвора".
Предложението за разпускане на парламента бе направено от председателя на събранието Трайко Веляноски и бе подкрепено с подписите на 79 депутати от управляващата коалиция, които и гласуваха решението.
Обосновавайки предложението, Веляновски каза, че
парламентът не може да бъде предмет на шантаж
Той окачестви бойкота на опозицията като "грозна легитимация, с която, искаме или не искаме, всички заедно се представяме пред света".
Без да назове поименно лидера на СДСМ Бранко Цървенковски, но ясно намеквайки за него, Веляноски каза, че "парламентът не бива да бъде заложник на ничия политическа кариера".
В СДСМ има седем кандидати за премиер, съобщава още "Утрински весник", позовавайки се на неофициални информации от централата на опозиционната партия.
Конкретно се споменава името само на Радмила Шекеринска, която обаче отказа да коментира подобни комбинации, още повече, че в партията се правят проучвания за настроенията на избирателите.
Мълчанието вероятно ще продължи до конгреса на партията, денят за който още не е определен, но трябва да се състои най-късно до 3 май.
Остава изненадата да дойде от Бранко Цървенковски, който тогава ще съобщи и решението, че няма амбиции да седне отново в най-горещото кресло, а ще запази само лидерското място, пише "Утрински весник".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!