К онституционният съд отхвърли искането за оценка на конституционността и законността на решението за свикване на референдум, прието от Парламента на Република Македония на 30 юли 2018 година, предава информационната агенция "Макфакс“.
"За" отхвърляне на инициативата гласуваха седем конституционни съдии, а "против" гласуваха двама - Елена Гошева и Йован Йосифовски.
Съдията ищец Елена Гошева предложи да се започне процедура за преразглеждане на решението за свикване на референдум и да се наложи временна мярка и спиране на всички дейности за определен период от време.
Според нея решението съдържа няколко правни недостатъка:
Въпросът за референдума, както каза тя, е манипулативен, вида на референдум не е ясен, а не е посочено и пълното наименование на договора от Преспа. Гошева смята, че решението за референдума не съдържа четири от седем елемента на референдум. Според нея въпросът трябва да бъде разделен на три отделни въпроса.
Съдиите "за" са Дарко Костадиновски и Осман Кадриу, които бяха предложени за конституционни съдии от президента Георге Иванов.
Те считат, че решението съдържа всички необходими елементи и че изискванията за неговото оспорване са неоснователни. Съдия Костадиновски заяви, че има правни недостатъци, но те не са от съществено значение и не са причина за образуване на производство.
За съдия Осман Кадриу решението за свикване на референдум е конституционно, защото то е било прието с мнозинство от гласовете в Парламента. Всички останали съдии, както и председателят на Конституционния съд Никола Ивановски казаха, че не виждат нарушение на конституционните разпоредби.
Само съдия Йосиф Йосифовски даде подкрепа на Гошева. Той смята, че решението за референдум не е в съответствие с Конституцията и че въпросът е неясен и неточен.
След обявяването на всички съдии, те гласуваха, при което инициативата за прекратяване на процедурата беше отхвърлена.
Инициаторите на постъпките за оценка на конституционността и законността на решението за провеждане на референдум са политическата партия "Левица" и Световният македонски конгрес
Референдумът, в който Македония трябва да се произнесе за това дали е за членство на държавата в НАТО и ЕС,
приемайки договора с Гърция, в който се променя и името на Северна Македония, беше атакуван от македонската "Левица" с аргументите, че той противоречи на Конституцията, закона за референдумите и кодекса на Венецианската комисия за добри практики в референдумите.
Според партията в него има няколко спорни точки: въпросът, ратификацията и вида на допитването. "Изрично настояваме Конституционния съд да провъзгласи решението за референдум за противоконституционен, противозаконен и да обяви решението за нищожно. Всички активности във връзка с организирането и провеждането му да бъдат спрени” – искат от левицата.
Според професор и бивш министър в Македония Любомир Фръчковски инициативата на "Левица" е абсолютно неоснователна и очаква тя да бъде отхвърлена от Конституционния съд.
Междувременно кампанията вече е в ход.
Митинги за и против се провеждат в цялата страна. Дългоочакваната позиция на опозиционната ВМРО-ДПМНЕ излезе едва в края на миналата седмица и тя е, че от партията призовават съмишлениците си да гласуват по съвест. Нещо, което предизвика премиерът Заев да възкликне, че е време за позиция, а не за страх.
Основният аргумент на противниците на референдума в Македония е начинът, по който е формулиран въпроса, който обвързва промяната на името и другите клаузи в споразумението с Гърция с влизането на държавата в ЕС и НАТО.
"Приемането на договора съвсем не означава, че ще влезем в тези структури, ако не изпълним и всички останали изисквания”- опонират несъгласните с референдума.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!