Опитва ли се България, блокирайки Македония по пътя й към ЕС, да се пазари със страните членки за свои интереси, като например получаването на зелена светлина за приемане в шенгенската зона, пита днес македонският вестник "Дневник" и цитира различни мнения на експерти.
"България иска да получи международна видимост и легитимност, защото имджът й в Европа е негативен. Или да погледнем така - чуваме как ЕС казва, че "ако Сърбия стане член на съюза, ще бъде лидер в региона" или "ако Гърция реши спора с Македония, ще бъде лидер в региона".
България никога не е била споменавана като "добър пример" за нещо. Затова политиката им сега е подтикната от необходимостта да направят нещо, за да придобият важност", смята професор Стево Пендаровски.
Според него македонско-българските проблеми не са нерешими, нито сложни, какъвто е например спорът между Словения и Хърватия за границата. Затова той не вижда причина за българска блокада в междудържавните въпроси.
По друг начин разсъждава бившият посланик в България Георги Спасов. Според него причините не са в пазаренето с ЕС, а в предизборната ситуация в България.
"Във време, когато беше повече от ясно, че Македония няма да получи дата за преговори, може би сегашното българско ръководство сметна, че е по-добре да се сближи повече с Гърция и да превърне тази си подкрепа за гръцката позиция в подкрепа от страна на Гърция или от гръцки бизнесмени за сегашната власт в България на следващите избори", смята Спасов.
Българският евродепутат Андрей Ковачев отрече пред "Дневник", че София иска да покаже сила в ЕС, давайки подкрепа за гръцкото вето.
"Не знам откъде се прави такъв извод. България не е налагала вето на Македония. Факт е, че решенията на Европейския съвет са приети единодушно от всички страни членки на ЕС. Ако е вето, тогава то е от всичките 27 страни членки на ЕС", каза Ковачев.
Той посочи, че България би искала да има отлични отношения с Македония и посочи като пример отношенията между Гърция и Кипър или Румъния и Молдова.
"Европейската интеграция успя да сдобри бившите противници като Франция и Германия, убеден съм, че европейската интеграция ще успее да превъзмогне и неразбирателствата между нас, съществуващи поради стереотипите.
Вие, журналистите от двете страни на границата, сте ключовите играчи в този процес", каза евродепутатът.
Той подчерта, че вместо да ни свързва, историята ни дели и повтори позицията, че Македония е тази, която не поддържа добросъседските отношения.
"Строят се паметници, правят се изложби и филми, историята се интерпретира в учебниците, както се правеше по времето на комунизма", каза Ковачев.
След новогодишните празници се очаква да се внесе динамика в инициативите за добросъседство между София и Скопие, договорени с писмата, които си размениха външните министри на двете страни, пише още "Дневник".
След 7 януари трябва да се разгледа планът за действие на съвместните работни групи, съобщават от македонското МВнР. Засега не е известно ще има ли среща на по-високо равнище между двете страни, пише "Дневник".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!