З оран Заев е новият премиер на Македония. Лидерът на Социалдемократическият съюз (СДСМ) беше одобрен от парламентарно мнозинство, в която влязоха и две албански формации ДСИ на Али Ахмети и Албанският алианс на Зиядин Села.
Така проектокабинета на Заев одобриха 62 народни представители в 120-местния парламент в Скопие.
Blic: Македония на ръба на войната, ако изпълнят сценария
Русия проговори за размириците в Скопие. Заев: Опит за убийство
Стоят ли Сърбия, Русия и Турция зад кошмара в Македония
Именно действията на Зоран Заев като опозиционен лидер доведоха до края на 10-годишното управление на ВМРО-ДПМНЕ и лидера й Никола Груевски.
В началото на 2015г. Заев започна да публикува аудио записи, уличаващи Груевски и властта в корупция. Това доведе до масови протести в Македония и стартира
2-годишна политическа криза.
Тезата на ВМРО беше, че СДСМ се опитва да извърши държавен преврат с помощта на чужди служби.
Под егидата на ЕС, парламентарно представените сили в Македония се договориха за провеждането на предсрочни избори, които в крайна сметка се отложиха неколкократно.
От средата на миналата година страната се управлява от служебното правителство на Емил Димитриев, отново от ВМРО.
Избори все пак се проведоха на 11 декември 2016г., като партията на Груевски остана първа политическа сила, но с много малко мнозинство. Лидерът на ВМРО не успя да състави правителство, а от януари до преди две седмици президента Георге Иванов отказваше да връчи мандата на Зоран Заев.
Причината беше т.нар. "албанска платформа", създадена в Тирана, зад която стояха, подкрепящи Заев. Те искаха албанският език да получи статут на втори официален.
Новото мнозинство в парламента избра за председател именно представител на ДСИ - Талат Джафери. Това доведе до нахлуване на привърженици на ВМРО в сградата, безредици и
побой над самия Зоран Заев.
На 17 май Иванов все пак връчи мандата на СДСМ, след като Заев гарантира, че властта му няма да нарушава конституцията.
При представянето на управленската програма пред депутатите Заев заяви, че новото македонско правителство ще се фокусира върху няколко теми икономика, стабилни професионални институции, справедливост за всички
и пълна интеграция на Република Македония в ЕС и НАТО".
Заев също обяви намерението си "да обединява, а не да разделя". В кабинетът му ще има 21 министри, от които 6 ще бъдат без ресор. Трима от последните са представители на албанските партии.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!