Македонското правителство сериозно обмисля дали да се включи в проекта за АЕЦ "Белене", съобщи радио "Дойче веле" на македонски език.
Правителството е поискало мнение от експертен екип начело с вицепремиера за икономическите въпроси Владимир Пешевски дали страната трябва да инвестира в строителството на българската централа.
Официалното предложение за участие на Македония е направено чрез българския посланик в Скопие и македонската страна е поискала допълнителна информация за предвидената структура на собствеността в АЕЦ "Белене" и за участието на руски и други партньори в проекта, отбелязва "Дойче веле".
Македонските експерти имат различни становища във връзка с проекта "Белене", но са съгласни, че Македония трябва да инвестира в изграждането на нови енергийни мощности.
Според проф. Атанаско Туневски участието в АЕЦ "Белене" би представлявало добра инвестиция.
Инвестицията на 350 до 400 млн. за македонското участие в "Белене" ще се изплати за 13 до 14 години, смята професорът.
Проф. Константин Димитров пък смята, че Македония не трябва да се включва в строителството на атомна електроцентрала в България, а да построи своя собствена.
Това би било по-добро решение, макар че за него ще е необходимо повече време, казва проф. Димитров.
Има много аргументи за и против проекта, които официално Скопие трябва да анализира, преди да отговори на предложението на София, посочва "Дойче веле" и пприпомня, че неотдавна Хърватия отказа да се включи в проекта "Белене", като се аргументира, че има собствена енергийна стратегия.
Изграждането на трети и четвърти реактор на АЕЦ "Черна вода" в Румъния ще закъснее с още две години, пише днес в. "Адевърул" и допълва, че шестте чуждестраннни инвеститори и румънската компания Нуклярелектрика не са стигнали до споразумение за продължаване на проекта.
Румънската атомна електроцентрала "Черна вода" е проектирана за пет реактора Канду 6, канадско производство. Първият реактор бе пуснат в експлоатация през 1996 г., а вторият - през август 2007 г. Двата реактора покриват около 17-18% от енергийните нужди на Румъния.
Очакваше се трети и четвърти реактор на атомната електроцентрала да бъдат построени до 2016 г. Изглежда обаче третият реактор ще бъде готов едва през 2018 г., а четвъртият ще заработи от 2019 г., пише "Адевърул".
Строежът на трети и четвърти реактор на АЕЦ "Черна вода" е най-големият инвестиционен проект в историята на Румъния и се оценява на 4 млрд. евро, допълва изданието. В проекта участват шест чужди инвеститори (Enel, RWE, Iberdrola, ArcelorMittal, CEZ и шведската GDF) и румънската държава чрез Нуклярелектрика. Участието на румънската държава е 51% от акциите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!