51% от македонците са готови да жертват европейското бъдеще на страната, ако цената, която трябва да платят за него, е промяна на конституционното й име.
Това сочат резултатите от ново представително проучване на общественото мнение, предаде БНР.
Данните показват смущаваща липсата на обществена нагласа за постигане на компромис по спора за името.
Без такъв компромис евентуалното членство на Македония в НАТО ще остане блокирано.
Според докладчика за страната в Европарламента Зоран Талер Скопие рискува да отпадне и от дневния ред на Европейския съюз.
Докато управляващата партия ВМРО-ДПМНЕ не коментира резултатите от анкетата, коалиционните й партньори от албанския Демократичен съюз за интеграция предупредиха за влошаването на междуетническите отношения.
61% от анкетираните македонци одобряват политиката на премиера Груевски, но за цели 82% от албанците тя е неприемлива.
Опозицията е
категорична, че
нарастващият евроскептицизъм
е пряк резултат
от твърдата националистическа политика на управляващата партия и нейния лидер Груевски.
Подобна политика не води към постигане на компромис в спора с Гърция и с това обрича страната на международна изолация, без евроатлантическа перспектива, казват опозиционерите.
При посещението си в Македония преди ден Талер вече призна, че е песимистично настроен относно възможностите на страната да получи дата за начало на преговори за членство в ЕС в рамките на испанското председателство (до края на юни).
В интервю за
местния в."Време" Талер каза,
че "спорът за името
плаче за дипломат
булдозер".
Той заявява, че ако до 17 юни, когато е заседанието на Европейския съвет, няма изгледи спорът за името с Гърция да бъде решен, той ще поиска от посредника в преговорите Матю Нимиц да предложи политик от "калибъра на американския дипломатически "булдозер" Ричард Холбрук", който за кратък период от време да придвижи напред преговорния процес за името.
Талер смята, че "на преговорите между Груевски и Папандреу е трябвало макар и за пет минути да се появи Хилари Клинтън, или Ангела Меркел, или Никола Саркози".
Гърция и Македония спорят за официалното наименование на Македония, нейното население и език.
Във всички официални документи на държавата тя се самоназовава Република Македония, докато за международната общественост е Бивша югославска република Македония (БРЮМ).
Според гръцките политици името "Република Македония" е обидно за гърците и предизвиква объркване и морална вреда за Гърция, която смята себе си за единствен наследник на античната държава на Александър Македонски.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!