АП: Където и да погледнеш, корупцията се шири на Балканите
АП: Където и да погледнеш, корупцията се шири на Балканите   
Източник: ЕПА/БГНЕС
5

Куфари с пари, доставени в офиса на премиера, който има вкус към скъпи часовници. Зашеметяващо богатство, насъбрано от друг от години контрабанда на цигари.

Или простата гротеска - държавен глава, за когото се твърди, че ръководел мафиотски трафик на бърбеци, отрязани от убити затворници през 90-те години.

Където и да погледнете, навсякъде хвърчат обвинения в корупция на високо ниво на Балканите. Но докато някои казват, че тя е ендемична, други виждат напредък.

В региона, който бе разкъсван от войни преди две десетилетия, страните сега се стремат да се присъединят към ЕС и съществува по-спешна необходимост от съдебно преследване.

"В продължение на много години организираната престъпност и корупцията срещаха малко пречки, които да попречат на тяхното разпространение и да спрат влиянието им в Югоизточна Европа", казва балканският политически анализатор Миша Глени.

"Това сега се променя, до голяма степен заради условията, наложени от Европейския съюз върху регионалните правителства да изчистят своите дела", допълва Глени.

Обвиненията се оспорват от бивши и настоящи лидери на Хърватия, Черна гора и Косово. Но нервите са разклатени далеч отвъд границите на техните страни.

Членките на ЕС Румъния и България са под натиск да се борят с корупцията и взимането на подкупи

повече от три години след като те се присъединиха към блока от 27 страни, а Германия и Франция предупредиха наскоро, че ако бъде позволено те да се присъединят към свободната зона за движение на континента твърде бързо, това би могло да има тежки последици за сигурността на блока.

Това забавя импулса за разширяване на съюза по-дълбоко на Балканите.

Преминаването през по-високата бариера би могло да се окаже трудно за Хърватия, Черна гора, Македония, Сърбия, Босна и Косово. Всички те са бивши югославски страни, опетнени от репутация на корупция.

В Индекса за корупция на Трансперънси интернешънъл за 2010 г. от 170 страни  Македония и Хърватия са поставени на 62-ро място, Румъния на 69-то, България - на 73-то. Сравнено с утвърдени страни от ЕС като Германия, която е на 15-то място и Франция - на 25-то, резултатите показват, че тези страни имат много работа, за да ги догонят.

Това е особено вярно за Босна, която е в на 91-во място в списъка и Косово - на 110-то място.

Докато Хърватия, следващият вероятен член на ЕС, е изпълнила повечето от  изискванията за членство, тя трябва да увеличи борбата с корупцията на всички нива, казва еврокомисарят по разширяването Щефан Фюле.

В началото разследванията в Хърватия включваха по-дребни фигури като  университетски професори, даващи изпити срещу подкупи, или чиновници в администрацията, взимащи пари за бързо издаване на разрешителни за строежи.

След това обаче властите вдигнаха мерника на хората по високите етажи на властта.

Бившият премиер Иво Санадер беше арестуван в Австрия миналия месец, след като избяга от страната, по подозрение в "заговор за извършване на престъпление и злоупотреба с власт".

През 2009 г. той внезапно подаде оставка, след като в медиите се появиха репортажи, които поставиха под въпрос източника на богатството му, и снимки, на които той се перчи с часовници, струващи близо 150 хил. евро.

Информациите в медиите за торби с пари, внасяни в офисите на управляващата партия по време на неговия мандат, стъпиха на по-здрава почва, след като бившият касиер на партията каза на следователите, че е давал пачки с пари направо на Санадер, който, по думите му, се разпореждал с тях както си поиска.

Публикувани от "Уикилийкс" телеграми на американското посолство разкриват, че прокурорите разследват евентуалата му роля в няколко случая. Разследването е първото срещу политик от такъв ранг в Хърватия.

В Косово Хашим Тачи е обвинен в още по-сензационни престъпления. Ден след като той удържа победа на изборите през декември, докладчикът на Съвета на Европа Дик Марти публикува доклад, в който бившият лидер на косовските бунтовници се описва като шеф на мафиотска организация, занимавала се с трафик на оръжие, наркотици и органи на сърби през 90-те години.

Тачи отхвърли обвиненията като "злонамерена пропаганда", зад която стои сръбската кампания за подриване на държавността на Косово и обявяването на независимостта му през 2008 г. Марти обаче застана твърдо зад позицията си, като дори заяви, че Тачи е извършил тези престъпления с мълчаливото съгласие на Запада.

"Препрочитам секретните документи за Тачи, изготвени от западни анализатори, с чувство на ужас и срам. Те са знаели всичко, но въпреки това са залагали на Тачи", писа Марти в доклада.

Малко след това в Черна гора Мило Джуканович подаде оставка. Той обаче отрече решението му да е плод на международен натиск заради предполагаемото му престъпно минало.

Италианските власти разследваха Джуканович по подозрение, че през 90-те години е участвал в контрабандна мрежа, която внасяла цигари с моторници през Адриатическо море в Италия и оттам - в останалата част от Западна Европа. Разследването беше прекратено през 2009 г. заради дипломатическия му имунитет.

Той отхвърли обвиненията, но каза, че контрабандата на стойност милиони долари е помогнала на Черна гора да устои на международните санкции, наложени на режима на покойния сръбски лидер Слободан Милошевич заради разпалването на войните на Балканите.

Обвиненията срещу тримата подкопаха доверието, което Западът имаше в тях. Тачи беше символ на борбата на Косово срещу Милошевич. Джуканович беше хвален за това, че се е противопоставил на Милошевич, отцепвайки Черна гора от Сърбия. Санадер беше считан за въплъщение на западните ценности и за човек, скъсал с хърватския национализъм, който допринесе за насилственото разпадане на Югославия.

Властите в целия регион видимо са засилили кампанията срещу престъпността и корупцията.

Черногорският вицепремиер Светозар Марович подаде оставка заедно с Джуканович. Дни по-късно прокуратурата арестува десет души, включително брата на Марович, по обвинение, че са взели подкуп от руски милиардер за продажбата на първокласни крайбрежни имоти близо до курорта Будва.

Сръбски прокурори дадоха ход на съдебно преследване срещу служители от здравеопазването и държавната железопътна компания. Очаква се, че ако бъдат доказани, обвиненията срещу Санадер ще стигнат и до тяхната страна.

"Тъй като престъпността и корупцията на Балканите са тясно свързани между отделните държави, очаквам и в Сърбия да има арести на "големи риби", коментира Верица Барац, ръководител на базирана в Белград работна група за борба с корупцията. 

Коментари 5
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

5 коментара
 
Разговор между блондинки: - Чух, че пак са те скъсали на шофьорския изпит. Какво се случи? - Еми наближаваме кръгово движение и виждам знак "30",…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Кремъл: Ракетата беше предупреждение към Запада</p>

Кремъл: Хиперзвуковата ракета беше предупреждение към Запада

Свят Преди 37 минути

Русия "ясно демонстрира" как ще изглежда отговорът ѝ

Снимката е илюстративна

Мъжът, инсценирал смъртта си, изпрати 24-секундно видео

Свят Преди 1 час

24-секундното видео, което Боргуордт е изпратил на властите, е заснето в стил селфи и го показва в апартамент с бели стени

<p>Истинската история на Пепеляшка</p>

Истинската история на Пепеляшка

Любопитно Преди 1 час

Коя е всъщност Пепеляшка и колко мрачна би могла да бъде тази приказка

Радев: Не мисля, че се задава конституционна криза

Радев: Не мисля, че се задава конституционна криза

България Преди 2 часа

Държавният главата посочи обаче, че не вижда как ще функционира правителството по този начин

Асен Василев: ПП не се моли на никого

Асен Василев: ПП не се моли на никого

България Преди 2 часа

Затова ще подкрепим най-възрастния за председател на Народното събрание, посочи той

<p>Индия се смалява в полза на Китай</p>

Ще изчезне ли Индия под Китай?

Свят Преди 2 часа

Индийската тектонична плоча се движи с около пет сантиметра за една година в посока към Евразийската, и още по-точно - приплъзва се под Китай

Валерий Залужни

Украинският генерал Валерий Залужни: Третата световна война вече започна

Свят Преди 3 часа

„Украйна вече не е изправена само срещу Русия“, каза генералът

Подозрителен пакет е открит до посолството на САЩ в Лондон

Подозрителен пакет е открит до посолството на САЩ в Лондон

Свят Преди 3 часа

Районът е отцепен и се води разследване

Сеул: Русия е доставила противовъздушни ракети на Северна Корея в замяна на нейни войски

Сеул: Русия е доставила противовъздушни ракети на Северна Корея в замяна на нейни войски

Свят Преди 3 часа

Това обяви високопоставен южнокорейски представител

Ч.Р.Д, Скарлет! Чаровната актриса навършва 40 години днес

Ч.Р.Д, Скарлет! Чаровната актриса навършва 40 години днес

Любопитно Преди 3 часа

Най-касовата актриса на всички времена празнува юбилея си заедно със своя брат близнак

<p>Русия принуждавала украинци да даряват кръв</p>

Русия принуждавала украинци на даряват кръв за руски войници

Свят Преди 3 часа

Това се случвало в окупираните от руската армия територии

,

Защо астронавтите остаряват по-бързо в Космоса

Любопитно Преди 3 часа

При липса на гравитация телесните течности, като кръв и лимфа, се изместват към главата

<p>Орбан покани Нетаняху, обеща да не го арестува</p>

Орбан към Нетаняху: Заповедта за арест на МНС няма да бъде изпълнена

Свят Преди 3 часа

Измежду страните от ЕС Унгария и Чехия решително подкрепят Израел