Ако се чудите къде се е укривал Горан Хаджич през последните седем години, отговорът до голяма степен е... Русия.
Хаджич - последният беглец, обвинен във военни престъпления от Международния трибунал в Хага, беше арестуван на 20 юли сутринта в гора до село Крушедол, в областта Фрушка гора в Северна Сърбия.
Днес белградският вестник "Блиц" пише, че той два пъти е заминавал за Русия за по няколко години (Вж. статията на англ. ез. и на сръбски ез.).
Там е
работел, но и получавал пари и подкрепа
от хора, на които по време на сръбско-хърватския конфликт през 90-те години е давал възможност да търгуват в района на Източна Славония, Барания и Западен Срем (Източна Хърватия).
Тези забогатели от войната хора станали влиятелни личности и така му се отплащали, казал източник на "Блиц", запознат с издирването.
По данни на разследването, в началото на бягството на Хаджич много са му помогнали хора, близки до бившия директор на сръбската държавна сигурност Йовица Станишич и заместника му Франко Симатович (днес съдени в Хага за военни престъпления).
Хаджич решил да се крие и отчасти заради факта, че защитавайки се в Хагския трибунал, че имал само формално власт като президент на Република Сръбска Краина,
значително би утежнил защитата на Станишич и Симатович
пред трибунала, казал източникът на "Блиц".
Затова хора на двамата бивши ръководители на Държавна сигурност му помагали да се укрива. Тайният му живот бил организиран много професионално, много по-добре от този на Ратко Младич (който беше арестуван през май).
Все пак Хаджич започнал да изпитва недостиг на пари и разследването напреднало, когато било установено, че се опитва да продаде картина на италианския художник Амадео Модиляни, пише "Блиц".
Вестник "Политика" уточнява, че снимка на картината на Модиляни "Портрет на мъж", която струва между 10 и 15 млн. евро, била намерена у колекционера Зоран Мандич, кум на Горан Хаджич (Вж. статията, на сръбски ез.).
Бързо било установено, че картината принадлежи на Хаджич и е купена във Франция през 90-те години.
Установено било също, че
парите за нея са от контрабанда на петрол,
с каквато между другото се занимавал бившият президент на Сръбска Краина по време на войните на териториите на Хърватия и Босна.
Фактът, че картината била подготвена за продажба показвала, че Хаджич е останал без средства за по-нататъшното си укриване, и така било решено да бъдат следени финансиращите го лица.
До този момент сръбските власти имали информация, че Хаджич се крие в Русия, където под фалшиво име
се оженил и дори му се родило дете.
Според сръбския вестник "Прес", който се позовава на неофициални източници от следствието, че Хаджич поискал от следователите да се види с "двете си семейства", тъй като законната му съпруга и синът му Сречко живеят в Нови Сад. Адвокатът му обаче каза не знае нито пола, нито възрастта на извънбрачното дете, както "и каквото и да е друго за детето".
През 2009 г. се стигнало до информации, че от Русия е заминал за Беларус и сръбските тайни служби изгубили следите му. Предполагали, че има подкрепата на свещеници от Сръбската православна църква, които му намерили ятаци в Беларус, пише "Политика".
В момента се разследва начинът, по който Хаджич е влязъл в Сърбия. Предполага се, че това е станало преди няколко дни. Известно е, че Хаджич бил много недоверчив и поддържал контакти само с няколко дългогодишни приятели.
Източници на "Политика" обясняват и
как Хаджич "изчезна" на 13 юли 2004 г.,
на практика пред очите на следователите от Хага, само няколко часа след като тогавашният главен прокурор на Хагския трибунал Карла дел Понте донесе в Белград запечатан плик с обвинителния акт против него.
Установено е, че тогавашният секретар в министерството на външните работи съобщил на "своя приятел Хаджич", че Карла дел Понте е оставила в министерството обвинителния акт срещу него.
В момента, когато Дел Понте предавала документа на сръбските власти, семейната къща на Хаджич била под наблюдение. Станалото на 13 юли 2004 г. било документирано и визуално - Горан Хаджич се разхождал из градината си по тениска и шорти, когато звъннал телефонът. Той се обадил, разменил няколко думи и влязъл в къщата. Бързо след това излязъл облечен и с чанта, седнал в пристигналия междувременно автомобил и заминал в неизвестна посока.
Междувременно Хаджич, който в момента се намира в ареста на Специалния съд в Белград, се
отказа в писмена форма от правото си да обжалва
решението за екстрадирането му в Хага, съобщи адвокатът му Тома Фила, цитиран от ТАНЮГ.
Хаджич вероятно няма да бъде предаден на Хага до петък вечерта, за да може да се види с членовете на семейството си.
Премиерът на Хърватия Ядранка Косор пък заяви, че е логично
Хърватия да поиска Хаджич да й бъде предаден,
като се има предвид фактът, че той вече има две присъди в Хърватия и му е повдигнато още едно обвинение.
Хаджич бе осъден от общинския съд в Осиек през 1999 г. на осем години затвор за подстрекаване към престъпления, убийства, разрушаване на католическа църква и миниране на несръбски къщи в Тен през 1991 г. и 1992 г., а през 1995 г. общинският съд в Шибеник го осъди на 20 години затвор заради обстрела на района на Шибеник.
Прокуратурата във Вуковар повдигна против Хаджич и още 17 лица обвинения за престъпленията в града и убийството на 1292 лица от несръбска националност в Осиек, Вуковар, Винковци, Жупаня и Биеловар през 1991 и 1992 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!