148

Н апрежението между Русия и Турция след вчерашния инцидент в Егейско море е сред водещите теми на турския печат днес.

В информация, озаглавена "Напрежение в Егейско море: руски боен кораб откри предупредителен огън към турски риболовен кораб", в. "Хюриет" пише за вчерашния инцидент, при който според руската страна екипажът на руския стражеви кораб "Сметливий" се е наложило да открие огън, за да прогони турския кораб с цел да бъде избегнат сблъсък.

По данни на руското министерство на отбраната "Сметливий" се е намирал на 22 километра от гръцкия остров Лимнос в северната част на Егейско море.

След възникналата миналия месец криза между Москва и Анкара заради свалянето на руския бомбардировач, вчера кризата се прехвърли в Егейско море, пише "Хюриет".

Напрежението между Турция и Русия навлезе в нова фаза, след като руски военен кораб откри предупредителен огън (бел. ред. според версията на Москва) към турски риболовен кораб в Егейско море. След инцидента турският военен аташе в Москва бе повикан в руското министерство на отбраната, отбелязва "Заман".

Инцидентът, който стана в неделя сутринта, е вероятно да стане причина за увеличаване на напрежението между двете страни, които имат разногласия за Сирия и заради свалянето на руския бомбардировач миналия месец, добавя изданието.

В. "Хюриет" цитира капитана на турския риболовен кораб "Гечиджилер 1" Музаффер Гечиджи, който казал, че екипажът на кораба не е разбрал, че руският военен кораб е открил предупредителен огън.

Журналист от турската информационна агенция Доган се е свързал с Гечиджи към 19 часа снощи.

Капитанът посочил, че екипажът на кораба се е занимавал с риболов край островите Гьокчеада и Бозджаада.

Преминахме на около една миля от военен кораб, който бе спрял. Изобщо не знаехме, че корабът е руски. Помислихме, че е кораб на НАТО. Преминахме покрай кораба към 8:30 ч. Не сме чули предупреждения или стрелба, каза капитанът пред агенция Доган.

Турският външен министър Мевлют Чавушоглу, който бе в Рим за участие в международната конференция за Либия, заяви пред турски журналисти по повод инцидента в Егейско море, че Турция не иска да има ново напрежение.

Видяхме изявлението на руската страна. Влезли сме в контакт с екипажа на турския риболовен кораб и сме получили информация за случилото се от тях, каза министърът.

Постоянно казваме едно и също: не искаме напрежение. Искаме проблемите да се разрешават чрез диалог, каза Чавушоглу, цитиран от "Хюриет".

"Заман" пише, че Чавушоглу е имал кратка среща в Ашхабад с председателката на руския Съвет на федерацията (горната камара на парламента) Валентина Матвиенко по негова инициатива.

Усилията му за намаляване на напрежението между Москва и Анкара обаче явно не са довели до резултат, тъй като Матвиенко е настояла, че Русия иска извинение от Турция заради свалянето на руския самолет преди да може да се говори за нормализиране на отношенията, отбелязва "Заман".

Коментари 148
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

148 коментара
 
Към работа трябва да вървиш бързо, за да не размислиш.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Пеевски: Изборът на регулаторите е мъртвороден, не трябва да се случва

Пеевски: Изборът на регулаторите е мъртвороден, не трябва да се случва

България Преди 10 минути

Ние няма да го подкрепим и съм казал, че когато нашата формация дойде на власт, ще отменя всички тези избори с моето мнозинство, заяви той

Ще изригне ли вулкан на Санторини, коментира проф. Костас Синолакис

Ще изригне ли вулкан на Санторини, коментира проф. Костас Синолакис

Свят Преди 16 минути

"Ако живеех там, бих се върнал у дома – при условие, че къщата ми е добре построена и отговаря на съвременните строителни разпоредби", казва той

<p>Археолози откриха скелетите&nbsp;на близо 100 бебета в древна канализация</p>

Археолози откриха скелетите на близо 100 бебета в древна канализация в Ашкелон

Свят Преди 44 минути

Умишлено детеубийство или жестока ритуална практика?

<p>Путин не се готви за мир, категоричен е Зеленски</p>

Зеленски: Путин не се готви за мир, той продължава да убива и руши

Свят Преди 50 минути

"Точно сега се нуждаем от единството и подкрепата на нашите партньори в борбата за справедлив край на тази война", заяви президентът на Украйна

Белият дом уволни главния инспектор на USAID

Белият дом уволни главния инспектор на USAID

България Преди 59 минути

По-рано правителството на Тръмп освободи повече от 10 главни инспектори

След катастрофа с жертва: Подбалканският път край Сливен остава затворен

След катастрофа с жертва: Подбалканският път край Сливен остава затворен

България Преди 1 час

Инцидентът е станал в района на сливенския квартал „Речица“

Лена Бориславова посочи какъв е проблемът с цените

Лена Бориславова посочи какъв е проблемът с цените

България Преди 1 час

"Цени не се регулират с изкуствените вани, които могат да влошат ситуацията, а с ефективна конкуренция", заяви депутатът от ПП-ДБ Лена Бориславова

Снимката е илюстративна

Срив в издаването на е-рецепти в аптеките

България Преди 1 час

Това доведе до блокиране на достъпа на пациентите

ТЕЦ „Марица изток 2“ продаде 470 пъти повече ток през януари 2025 г., отколкото година по-рано

ТЕЦ „Марица изток 2“ продаде 470 пъти повече ток през януари 2025 г., отколкото година по-рано

България Преди 1 час

За последните 5 години това е второто най-добро постижение за първия месец от годината

Пожар в работилница в Пловдив, двама са ранени

Пожар в работилница в Пловдив, двама са ранени

България Преди 1 час

Към мястото са били изпратени четири екипа огнеборци

.

Зеленски е готов да размени територии между Вашингтон и Москва

Свят Преди 1 час

Според Зеленски Европа сама не може да гарантира сигурността на страната му

<p>Таксиметровият синдикат подава жалба до европейските органи&nbsp;</p>

Таксиметровият синдикат подава жалба до европейските органи заради високите цени на застраховка „Гражданска отговорност“

Свят Преди 1 час

20 декември таксиметрови шофьори участваха в протестно пешеходно шествие в центъра на София

Последен ден: Клаус Йоханис се оттегля официално от президентския пост в Румъния

Последен ден: Клаус Йоханис се оттегля официално от президентския пост в Румъния

Свят Преди 1 час

Мандатът му приключва с официална церемония в президентския дворец Котрочени в Букурещ

„Част от любовната игра“: Как адвокатът на Дебора коментира тази теза

„Част от любовната игра“: Как адвокатът на Дебора коментира тази теза

България Преди 1 час

От медийни публикации разбрахме, че са извадени обстоятелства и детайли от съдебното производство, заяви Делян Славов

Какво е „лимонадиране“? Този трик може да ви помогне да се справите по-лесно със стреса

Какво е „лимонадиране“? Този трик може да ви помогне да се справите по-лесно със стреса

Любопитно Преди 2 часа

Концепцията е в чест на поговорката „Когато животът ти дава лимони, направи лимонада“