Модерните и скъпи храни все повече отпадат от менюто на домакините в Гърция, а икономическата криза внася промени и в хранителните навици на гърците.
Експерти смятат, че е време националната кухня да се отърси от прекомерната консумация.
Все
повече се налага мнението, че шумно
рекламираните храни съвсем не са нужни
и полезни за организма, както се твърди,
още по-малко пък за поизтънелия джоб
на гърка.
Неотдавнашно изследване на група учени за това доколко икономическите условия са повлияли на храненето, показва, че гърците променят консуматорския си начин на живот и хранителния си режим в стремежа да икономисат средства.
63% от участвалите в допитване са ограничили значително разходите си за храна в таверни и ресторанти, 54% са намалили разходите си за напитки, а 34% дават по-малко пари за кафе.
46 на сто пък твърдят, че никога не излизат да ядат навън и че хранителните покупки стават по взаимно съгласие на всички от семейството.
Диетоложката Кики Гута отбелязва, че около 1/3 от гърците избират вече по-нискокачествени храни, за да могат да се справят с ограничените си финансови възможности.
31 на сто признават, че слагат в потребителската си кошница продукти, избирани в зависимост от цената, а не от тяхната хранителна стойност. Финансовите възможности на 25% от гърците влияят и при покупката на детски храни.
Според експертите е възможно в даден момент голяма част от
населението да се окаже пред хранителна безизходица
Според Кики Гута е нужна конкретна хранителна политика, която да успокои финансово по-слабите слоеве от населението, да им осигури достъп до евтини продукти и да създаде условия за един нов режим на хранене, особено при децата.
Прави впечатление, че в страна като Гърция и в град като Атина, където таверната е част от културата на хората, вече ги няма онези някогашни вкусни храни от миналото, отбелязва Арис Цанаклидис. Повечето ястия вече се полуготови или се правят набързо и вкусът е съвсем различен.
Еви Андониу е неомъжена жена на 25 години и е чиновничка в частна фирма. През последната година финансовите й възможности чувствително са намалели и за да задоволи нуждите си, тя харчи доста внимателно.
"Преди кризата всяка година в края на сезона със сигурност пазарувах дрехи и обувки, повечето от които не ми бяха нужни, при това покупките правех преди намаленията.
Тази година не мисля да правя такива харчове, чакам да паднат цените и да купувам само най-необходимите неща", разказва тя.
В супермаркета отивам със списък с точно определени стоки, които трябва да купя, споделя и Дора Хадзибали.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!