Българският олигарх Христо Ковачки, един от най-богатите хора на Балканите и приятел на Сретен Йосич, е унищожил около 15 сръбски фирми, застрашил е семействата на най-малко 8000 работници и е ощетил държавата с неизвестно колко пари, пише белградският в. "Блиц".
Неговият пример, за съжаление, потвърждава, че в Сърбия никой не контролира съмнителните бизнесмени от чужбина, отбелязва "Блиц".
Случаят с фирма "Невена" в Лесковац е най-новият в редицата примери за лоша работа на една от многобройните фирми на Ковачки, който никъде не се появява без група телохранители, пише вестникът.
Българският
бизнесмен купил известната някога
козметична къща преди три години и
назначените български директори обещали
да й върнат някогашния блясък. Работата
някак потръгнала, но
всяка заплата се
плащала чак след дълги стачки.
Един от синдикалистите твърди, че ръководството или не е можело, или не е искало да работи, а собственика са виждали само веднъж, от 50 м разстояние и обкръжен от телохранители.
Договорът за
приватизация на предприятието в края
на краищата
бе прекратен
с мотива, че не е изпълнено условието за непрекъснатост на производството и не е спазена социалната програма, но това, според синдиката, са приказки за малки деца. Факт е, че българите са имали подкрепата на някой в Белград, когото нещо в някой момент е накарало да прекрати договора.
Сръбската полиция
подозира, че Ковачки е доведен в Сърбия
от Сретен Йосич,
който е взел и комисиона
за продажбата на крушевачката фирма
"Траял" на Ковачки, твърди "Блиц".
За какъв играч става дума, се вижда от информацията, че неотдавна Ковачки е предложил банкови гаранции за плащане на 100 млн. евро глоба, която Европейската комисия наложи на България заради неговата ТЕЦ "Брикел".
Против Ковачки се води съдебен процес за укриване на над 8 млн. евро данъци, пише вестникът и посочва, че бизнесменът е пуснат под рекордната гаранция 100 хил. евро и му е отнето имущество за 13 млн. евро.
Как е възможно
в Сърбия да не знаят нищо за такива
купувачи,
се пита в материала на "Блиц".
От Агенцията за приватизация се оправдават, че фирмите се продават на изплащане и без да се контролира произходът на парите. Продавачът не може да бъде сигурен дали купувачът ще плати цялата сума и дали ще спази след това условията на договора за производство в предприятието. Единственото сигурно нещо са банковите гаранции.
Според официални данни в Сърбия, благодарение на очевидните недостатъци на приватизационната система и липсата на контрол,
пропада
всяка четвърта приватизация,
констатира "Блиц".
Миналата седмица беше съобщено, че Агенцията за приватизация в Сърбия е развалила договора за продажба на фабриката "Невена" от Лесковац на българската фирма "Булцват" на Христо Ковачки, защото купувачът не спазвал производствения график и социалната програма.
Агенцията даде
на "Булцват" 15 допълнителни срока
да изпълни договорените задължения,
но фирмата не го е направила.
"С развалянето на договора приключи агонията на 257 работници, които от месеци не получаваха заплати и надбавки. Надяваме се, че фабриката няма да пропадне и работниците няма да останат на улицата, защото имаме обещание от агенцията, че фабриката ще бъде преструктурирана", каза председателят на Независимия синдикат във фирмата Небойша Перович.
"Булцват" е собственост на българския бизнесмен Христо Ковачки, който купи 15 сръбски фирми. Договорите за продажбата на 13 от тях са развалени, посочва агенция Бета.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!