Косово днес отбелязва скромно третата годишнина от обявяването на независимостта си.
Не е предвидена нито една церемония на високо равнище и празникът ще бъде честван само на общинско ниво, съобщава прищинският вестник "Коха диторе".
Честванията се очаква да преминат в мрачна атмосфера в страната,
чийто престиж бе уронен след разкритията за търговия с човешки органи,
в която са замесени високопоставени политици и лично премиерът в оставка Хашим Тачи.
Икономиката остава слаба, а безработицата продължава да бъде най-голямата в региона - 40% по официални данни.
След политическа криза в края на миналата година и предсрочни парламентарни избори на 12 декември, спечелени от Демократическата партия на Хашим Тачи, страната още няма правителство.
Тачи, на когото е възложено да състави новия кабинет, заяви, че разговорите за нова коалиция ще завършат до края на седмицата. Той успя да се споразумее с председателя на Алианса за ново Косово Беджет Пацоли, който ще получи президентския пост и три министерски кресла за неговата партия.
В бъдещата коалиция Тачи разчита на подкрепата на
повечето депутати сърби и другите неалбански общности
На последното заседание на правителството в досегашния му състав Тачи каза, че негов приоритет ще бъдат реформите и диалогът с Белград, който по думите му ще доведе до "признаване на Косово от страна на Сърбия".
Три години след обявяването на независимостта си Косово е признато от 75 държави по света, сред които САЩ и 22 страни от ЕС. Сърбия продължава да го смята за своя южна област.
Учредителното събрание на косовския парламент ще се състои следващата седмица.
Сръбският министър на външните работи на Сърбия Вук Йеремич поиска тази нощ от Съвета за сигурност на ООН да бъде създаден механизъм с мандата на ООН за
разследване на обвиненията в трафик на човешки органи в Косово,
с който се свързват имената на високопоставени косовски политици.
Йеремич заяви, че Хашим Тачи е бил водач на група, съставена от членове на Армията за освобождение на Косово, която отвличала цивилни в секретни центрове в Албания и там повечето от тях били подлагани на насилствени операции, били изваждани органите им и след това били убивани.
Сръбският първи дипломат заяви, че мисията на ЕС ЕУЛЕКС не може да води сама разследването, защото няма териториална юрисдикция над всички страни, където този случай трябва да бъде разследван, а има мандат само в Косово.
Ръководителят на мисията на ООН в Косово Ламберто Дзаниер каза, че Съветът за сигурност на ООН трябва сериозно да се занимае с изводите, съдържащи се в доклада на специалния пратеник на Съвета на Европа Дик Марти за търговията с органи.
Това е приоритетен въпрос и в интерес на всички е да бъде така, каза Дзаниер, който представи доклада на Бан Ки-мун на заседанието.
Той призова всички, които знаят нещо за търговията с органи, включително Марти, незабавно да предадат всички доказателства на "разследващите власти", предаде ТАНЮГ.
Зам.-външният министър на косовското правителство в оставка Вльора Читаку заяви на свой ред, че властите в Прищина ще настояват разследването на твърденията в доклада на Дик Марти да бъде извършено от ЕУЛЕКС, която има квалификацията, средствата и съдиите, необходими за това, съобщава още ТАНЮГ.
Читаку заяви, че косовските власти ще сътрудничат изцяло
по време на разследването, че народът на Косово подкрепя разследването, "защото няма какво да крие". Тя каза, че в доклада на Дик Марти всъщност няма нито едно доказателство, че посочените в него косовски политици са участвали в търговия с органи.
Тя апелира международната общност да призове сърбите да участват активно в работата на косовските институции, особено в северната част, където са мнозинство.
Читаку заяви още, че сегашният неутрален статут на ООН в Косово трябва да остане такъв.
Посланиците на Великобритания и на Франция в ООН смятат, че за разследването не е необходим мандат на ООН и че мисията на ЕС ЕУЛЕКС, която започна предварително разследване, е компетентна да го извърши, предаде агенция Франс прес.
ЕУЛЕКС прие обвиненията, съдържащи се в доклада на Дик Марти, много сериозно. Прокурорите на ЕУЛЕКС започнаха предварително разследване, което е първа техническа стъпка, съобщи през януари европейската мисия в Косово.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!