Президентът на Косово Фатмир Сейдиу заяви, че през 2011 г. Косово би могло да внесе молба за членство в ООН.
Ще ни трябват нови признавания, но искам да вярвам, че идната година ще представим нови аргумети във връзка с нашето искане за членство в Обединените нации, заяви Сейдиу.
Той направи това изявление след среща с френския държавен секретар по европейските въпроси Пиер Льолуш.
Медиите в Прищина пишат днес за очакванията за нови признавания на независимостта на Косово след решението на Международния съд в Хага, че декларацията за независимост на бившата югорепублика не е нарушила международното право.
В декларация, която прие вчера парламентът в Прищина, се посочва, че парламентът очаква нови признавания на независимостта и се приветства призивът на ЕС за начало на диалог със Сърбия по технически въпроси.
Външният министър на Косово Скендер Хусейни заяви, че ще изпрати искане до 121 страни по света за официално признаване на независимостта на Косово.
Сръбският външен министър Вук Йеремич обаче заяви в петък, че много страни по света са разтревожени от възможни погрешни интерпретации на мнението на Международния съд.
Това е много опасен прецедент, каза Йеремич.
Кутията на Пандора бе отворена и тя трябва да бъде затворена преди от нея да излети нещо, каза още Йеремич.
Британският външен министър Уилям Хейг призова нови страни да признаят Косово
Косово функционира като независима държава от две години и половина, заяви Хейг в декларация.
"Насърчавам други страни, които досега не са признали Косово, да направят това сега. Косово е уникален случай и не създава прецедент", каза Хейг.
Страните от ЕС, които донесега не са признали Косово, са Испания, Гърция, Словакия, Кипър и Румъния.
Испанският външен министър Мигел Анхел Моратинос заяви, че неговата страна "уважава" решението на Международния съд, но не каза дали Испания, която е изправена пред каталонското и баското сеператистки движения, сега ще признае независимостта на Косово.
Министерството на външните работи на Кипър заяви, че остава твърдо в подкрепата си към Сърбия, препотвърждавайки своята позиция за зачитане на суверенитета и териториалната цялост на Сърбия, която включва Косово.
Румъния продължава да не признава независимостта на Косово въпреки становището на Международния съд за обявяването на тази независимост, посочи румънското външно министерство в съобщение.
Министреството потвъди позицията си, изразявана постоянно през последните години, във връзка с непризнаване на Косово като държава.
Българският външен министър Николай Младенов заяви днес, че приветства консултативното становище на Международния съд и се надява, че с него започва нов етап в отношенията между Сърбия и Косово.
Становището на съда не променя българската позиция по признаването на независимостта на Косово, напротив - то е основание повече държави да признаят независимата държава. Становището се отнася единствено до специфичното положение на Косово след 1999 г. и не създава международно-правен прецедент, се посочва в изявление на българския външен министър.
"България призовава Белград и Прищина да установят диалог
за решаването на конкретни проблеми, които засягат ежедневието на техните граждани. Ние имаме и ще продължим да развиваме добросъседските си отношения както със Сърбия, така и с Косово, както и да отстояваме тяхната европейска перспектива.
България и занапред ще подкрепя изграждането на демократични държавни институции, които да гарантират мултиетническия характер на Косово", заявява Николай Младенов.
България проявява разбиране към емоциите, които решението на Международния съд предизвиква в Република Сърбия. Ние вярваме обаче, че емоциите постепенно трябва да минат на заден план и двете страни бързо да компенсират пропуснатото време и възможности за своите стратегически приоритети - членство в ЕС, се посочва в изявлението на българския външен министър.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!