Парламентът на Косово и правителството на Сърбия одобриха споразумението за помирение, постигнато с посредничеството на ЕС, предаде АП.
Премиерите на Сърбия и Косово - Ивица Дачич и Хашим Тачи, парафираха в петък в Брюксел споразумение между Белград и
Прищина за нормализиране на отношенията им след месеци
интензивни преговори.
То предвижда косовските сърби да останат под юрисдикцията на косовските албански власти, като в замяна на това получат широка автономия.
На извънредна сесия късно в неделя вечерта 120-местният парламент в Прищина одобри
резолюция в подкрепа на споразумението с 89 гласа "за"
срещу 5 "против".
Около 200 демонстранти протестираха пред сградата на парламента против договора, който, според тях, може да даде повод на сръбското малцинство да отцепи част от територията на Косово и да я присъедини към Сърбия.
Сутринта в понеделник сръбското правителство също даде зелена светлина на спогодбата,
след като вчера лидерите на ключовите партии в управляващата коалиция "удариха печат" на документа.
В отговор около 10 хил. сърби се събраха на митинг в северната, сръбска
част на Косовска Митровица, за да изразят недоволството си от приемането
на споразумението между Белград и Прищина, предаде агенция Бета. Те заявиха, че няма да позволят договорът да се прилага.
"С акта на подписване на това споразумение Сърбия се отрича не само от своите институции в северно Косово и Метохия, а и от правата си върху своята южна област. Тези, които го направиха, заслужават да бъдат осъдени, защото никой не им е дал мандат да предават свещената сръбска земя и сръбския народ, материалните блага и духовните светини заради политическите си интереси", пише в приетата на митинга декларация.
Светият Синод на
влиятелната Сръбска православна църква (СПЦ) също обвини сръбските власти, че са предали Косово,
съобщава белградският вестник "Блиц".
В съобщение СПЦ заявява, че "има впечатлението, че става въпрос за пълно оттегляне на институционалното присъствие на Сърбия от територията на южната й област, за установяване на ограничена автономия на сръбската общност на територията северно от моста над река Ибър в Косовска Митровица в рамките на управлението на Хашим Тачи и с това за непряко и мълчаливо, но все пак фактическо признаване на съществуването на система на държавна власт в Косово, независима от съществуващото държавно устройство на Сърбия".
"Няма никакво съмнение, че след плащането на толкова висока цена за фамозната "дата за начало на преговори" и преговори с неизвестен брой нови условия и с неизвестен изход, цената за самото влизане в ЕС ще бъде и официалното признаване на "независимо Косово" от страна на Сърбия и задължението й да не пречи Косово да получи място в ООН", пише в съобщението на СПЦ.
Въпреки всичко
споразумението да бъде обсъдено в парламента в петък,
26 април, а междувременно държавното ръководство да се консултира и с представители на косовските сърби, които отхвърлят плана на Катрин Аштън за нормализиране на отношенията между Косово и Сърбия.
Лидерът на Сръбската прогресивна партия Александър Вучич не изключва опцията за гласуване на документа на референдум, ако "не бъде постигнато народно единство", пише в. "Вечерне новости".
Според вестника, ако правителството одобри до
обяд споразумението с Косово (както се случи), Европейската комисия
ще предложи да започнат преговори за членство на Сърбия в ЕС.
Еврокомисарят Щефан Фюле ще представи днес докладите си за напредъка на Косово и Сърбия пред външните министри от ЕС в Люксембург, а посредникът в диалога между Прищина и Белград Катрин Аштън ще ги запознае с хода на преговорите. Очаква се външните министри също да препоръчат започване на преговори със Сърбия, но не е изключено да поставят и едно важно условие - парафираното в петък споразумение да започне да се прилага до юни.
Вестник "Блиц" помества коментари на политически анализатори, че евентуалното свикване на референдум за споразумението може да доведе до "нажежаване на страстите" и това ще се отрази зле на общата атмосфера в страната.
В. "Политика" цитира призива на премиера Ивица Дачич за подкрепа на споразумението с Прищина. Премиерът споделя, че всеки път, когато е отивал на преговори в Брюксел, се е чувствал, като че ли отива на разстрел, но е съзнавал, че "трябва да се бори за народа". Той подчертава, че това е първото споразумение с Прищина, но тепърва предстои двете страни да се договорят за Сръбската православна църква, за сръбското културно наследство, за разселените лица, за сръбското имущество в Косово. Премиерът изтъкна, че в Брюксел Сърбия не е преговаряла с косовския премиер Хашим Тачи, а с целия Запад, и отново повтори, че това споразумение не е признаване на Косово, а "запазване на това, което още може да се спаси".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!