Въпреки че Сърбия и Косово постигнаха споразумение за съвместно управление на шестте гранични пункта между двете страни, косовските сърби заявиха, че ще останат по барикадите, които препречват пътя към пунктовете.
Споразумението беше постигнато в събота по време поредната среща от диалога между Белград и Прищина под егидата на Европейския съюз.
Според официалното съобщение на ЕС граничните пунктове ще бъдат под юрисдикцията на двете страни и на тях ще присъстват и служители на мисията на ЕС в Косово ЕУЛЕКС.
На спорните гранични пунктове от лятото цари напрежение след опит на косовските власти да поемат контрола на границата. Косовските сърби, които не признават независимостта на Косово и властта на Прищина, издигнаха барикади и досега блокират пътищата към пунктовете.
Сръбският президент
Борис Тадич вече призова
сърбите в Северно Косово и особено политическите им лидери, да подкрепят споразумението, да не блокират прилагането му и да премахнат барикадите.
Вестник "Блиц" цитира в отговор председателя на община Косовска Митровица Кръстимир Пантич, който снощи отново заяви, че не са създадени условия за премахване на барикадите, защото причините, поради които са издигнати, остават. "Барикадите са издигнати заради присъствието на косовски митничари и гранични полицаи на административните пунктове Ярине и Бърняк и до ден днешен те остават на тези пунктове", заяви Пантич.
По думите му, досегашните договори, постигнати между преговарящите екипи на Белград и Прищина, са във вреда на сръбския народ. "Не сме против сръбското правителство, но
тук става въпрос за нашата кожа,
за оцеляването ни, за нашия живот и децата ни", заяви Пантич.
Той отрече местните сръбски власти в Косово да са въвели трудова повинност на гражданите да стоят на барикадите. "Никой не е принуждаван насила да стои на барикадите, там има пенсионери, студенти, деца, които ходят на училище. Гражданите разбират, че това е последният момент да запазят родните си огнища", добави Пантич.
"Блиц" цитира и председателя на община Звечан Добросав Добрич, който подчерта, че
ще приеме това, което приеме сръбският парламент.
"Надяваме се, че представителите на държавата ще ни убедят, че Ярине и Бърняк не са граница между Сърбия и сърбите, че не са граница на Велика Албания, и когато се уверим в това и парламентът го потвърди, ще се махнем от барикадите", каза той.
Най-голямата опозиционна партия в Сърбия, Сръбската прогресивна партия, поиска спешно да се свика сръбският парламент на заседание, на което властите да съобщят съдържанието на споразумението между Белград и Прищина за интегрирано управление на граничните пунктове, съобщи ТАНЮГ.
Марко Джурич от ръководството на партията заяви, че сръбската общественост трябва да знае съдържанието на постигнатия в Брюксел договор и за него да се произнесат всички значими политически партии.
Той добави, че е неприемливо за пунктовете да взимат решения само двама или трима души.
От нормализирането на отношенията между Белград и Прищина
зависи европейската интеграция на Сърбия.
Сърбите вярват, че споразумението за граничните пунктове увеличава шансовете на страната да получи статут на кандидат за членство в ЕС.
Външните министри на страните от ЕС трябва да дадат оценката си днес, но според сръбските медии проекторешенията на Съвета на министрите до вчера все още не е имало записано нищо по въпроса.
Сръбският в. "Политика" научил от дипломати от полското председателство на ЕС, че мястото на текста на проекторешението за Сърбия остава "празно" и въпросът ще бъде обсъждан директно на днешното заседание на външните министри на ЕС.
Вестникът посочва, че решението за кандидатурата на Сърбия е в ръцете на Берлин.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!