Рано тази сутрин Великото национално събрание на Турция одобри законопроекта, представен от управляващата Партия на справедливостта и развитието за промени в конституцията. Опозицията заплашва да блокира промените чрез Конституционния съд.
Пакетът от реформи, който засяга най-вече съдебната система и ролята на военните, трябва да бъде подписан от президента Абдулах Гюл, след което ще бъде представен на референдум, който трябва да бъде организиран в срок до 60 дни.
Документът бе подкрепен от 336 депутати, което е по-малко от две трети от членовете на 550-местния парламент.
По тази причина пакетът с конституционни реформи трябва да бъде одобрен чрез всенародно допитване.
Опозицията смята, че конституционните промени са опит управляващата проислямска партия да засили влиянието си над съдебната система и че с тях се поставят под въпрос светските принципи, на които се основава турската република.
Според турските медии Народнорепубликанската партия ще се обърне към Конституционния съд по две от поправките, свързани с промяната на състава на самия Конституционен съд, както и с промените във Висшия съдебен съвет.
Турският вестник "Миллиет" съобщава, че турският президент има 15 дни срок да проучи поправките преди да ги одобри или отхвърли.
Очаква се референумът за конституционните поправки да бъде насрочен за втората половина на юли.
Турският премиер Редежеп Тайип Ердоган, който след гласуването благодари на депутатите, заяви: "Новият етап, в който влизаме, е да започнем кампанията за референдума. Зпочнахме подготовката. Ще представим на народа реформите."
Според зам.-председателя на управляващата Партия на справедливостта и развитието Хюсеин Челик очаква се на референдума реформите да бъдат подкрепени от 60% от участниците в него.
"Даваме на гражданите право директно да се обръщат към Конституционния съд, признаваме на държавните служители правото на сключване на колективни договори, въвеждаме институцията омбудсман и опростяваме процедурите в съда. Защо да не бъдат подкрепени тези промени?", попита той.
В ожесточените разисквания през трите седмици дебат в парламента управляващата партия успя да прокара две от трите ключови реформи в пакета.
Първата са промените в структурата на Висшия съвет на съдиите и прокурорите, институция, която отговаря за назначаване на магистрати, следи дейността им и взима дисциплинарни мерки.
Съветът често се е протипоставял на действията на Партията на справедливостта и развитието.
Друга важна поправка е увеличаването от 11 на 17 на съдиите в Конституционния съд и даването на право на парламента да назначава някои от тях.
Третата важна поправка, предвиждаща усложняване на процеса на забрана на политическите партии, бе отхвърлена от депутатите.
Една от поправките ограничава юрисдикцията на военните съдилища и разрешва на гражданския съд да съди военни в мирно време за опит за преврат или за престъпления срещу националната сигурност.
В четвъртък бе отменен и член на конституцията, който не позволяваше да бъдат изправени пред съда авторите на военния преврат през 1980 г.
Един от мотивите на правителството за новите, 17-ти по ред, конституционни промени, бе Конституцията, приета след военния преврат през 1980 г., да отговаря на критериите на Европейския съюз, тъй като Турция се стреми към членство в общността.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!