С пециална комисия на асоциацията на македонските архитекти ще оцени реалната финансова и културна стойност на проекта „Скопие 2014“.
Програмата на правителството на ВМРО-ДПМНЕ, управлявало от 2006 до 2016г., струваше стотици милиони и преобрази центъра на македонската столица.
Вижте как изглежда новия бароков център на Скопие (СНИМКИ)
Националистите вдигнаха голям брой статуи, построиха нови и преустроиха съществуващи сгради, така че да придадат на града неокласически и бароков вид.
Спорна слава добиха огромни статуи на древни и по-скорошни исторически личности, сред които императорите Филип и Александър Македонски, Гоце Делчев, Даме Груевски и други.
Голяма част от построените и реконструираните сгради са снабдени с римски колонади и други орнаменти, които според голям брой специалисти са бутафорни.
City Center, Skopje [OC] pic.twitter.com/7O8dk8rL71
— Leonardo David (@leonardodavis19) December 8, 2016
„Идеята е да се направи реална оценка на тези обекти“, заяви председателят на Архитектската асоциация Мартин Пановски за "Дойче Веле" (Deutsche Welle).
Проектантите искат да преценят дали построеното си струва да се пази
Политическите промени могат да доведат до унищожаването на обектите, а те са стрували огромни средства. Досега не е проучвано каква е реалната цена на всеки от тях, твърди Пановски.
Видът на Скопие е една от разделителните линии в обществото – за някои хора проектът е разхубавил столицата, други я смятат за осакатена.
Миналата година югославските архитекти-модернисти, изградили облика на македонската столица след разрушителното земетресение през 1963г., възроптаха срещу мащабните промени върху техни сгради.
Socialist Modernism
— This Brutal House (@BrutalHouse) June 3, 2014
Skopje Main Post Office
by Roman Bezjak
—
via http://t.co/FxlSMD0OoM pic.twitter.com/TR4sORQCh1
„Възстановихме Скопие с голяма любов и ентусиазъм след войната и земетресението, за да го видим сега безмилостно унищожено“, смята арх. Славко Березовски.
Универсалният магазин, проектиран от него в средата на миналия век, днес е „облицован“ с неокласическа фасада без неговото позволение.
„Ние не показваме, че искаме държавата ни да върви напред, а точно обратното: сякаш искаме да се връщаме назад в историята. Сякаш искаме да живеем, ограничени от миналото“, е оценката и на Пановски.
Постоянното връщане в спомените е някаква шизофрения.
Най-голямата лудост е, че се създават спомени за неща, които никога не е имало в Македония, смята още архитектът.
Цената на „Скопие 2014“ трябваше да бъде 80 милиона евро, но по неофициални оценки са изхарчени около 700 милиона. Същевременно неокласическите строежи не спират.
Стойността е огромна, на фона на общия годишен бюджет на Македония, който е около 3 милиарда евро.
До момента са вдигнати 27 неокласически и барокови сгради, пет площада, десетки паметници и скулптури и една триумфална арка, по примера на тази в Париж.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!