Десет месеца след сформиране на коалиционното правителство на Социалдемократическата и пропрезидентската Демократично-либералната партия (ДЛП) в Румъния, министрите социалдемократи подадоха оставки.
Социалистите и ДЛП получиха почти еднаква избирателна подкрепа на редовните парламентарни избори на 30 ноември 2008 г. и решиха да се коалират, осигурявайки си стабилно мнозинство в парламента.
Коалицията "Партньорство за Румъния" между лява и дясна партия предизвика много критики и постави много въпроси с оглед бъдещата управленска политика, но Румъния се нуждаеше от функциониращо ново правителство възможно най-бързо в контекста на все по-остро усещащата се световна финансова криза.
Новото правителство започна неубедително, след като определеният за поста министър-председател Теодор Столожан подаде оставка, отказвайки да назове конкретна причина за решението си. Все пак той обеща, че "някога след време" може да даде "редица обяснения".
За премиер набързо бе назначен кметът на град Клуж, 42-годишният Емил Бок, който стана най-младият министър-председател на Румъния. Местни анализатори го определиха като "слаб" човек, който "няма да отвори уста без съгласието на президента Траян Бъсеску".
Бок обаче смени трима министри на вътрешните работи. Последният, Дан Ника, беше уволнен със заповед на президента, заради което станалите осем министри от СДП днес подадоха оставките си.
Като вицепремиер в новото правителство Ника прие временно да изпълнява тази длъжност, след като само в рамките на два месеца от съществуването на кабинета двама вътрешни министри подадоха оставките си. Дълго време СДП не намираше нов кандидат за този пост и най-накрая бе решено Ника да съвместява вицепремиерската си длъжност с тази на министър на вътрешните работи.
"Всички министри от СДП, солидарни с вицепремиера Дан Ника, решиха да отидат в сградата на правителството, за да представят оставките си", заяви лидерът на политическата формация Мирча Джеоана.
Последва вълна от оставки в министерствата, оглавявани от министри социалдемократи.
Повод за уволнението на Ника станаха изявленията му за възможно фалшифициране на президентските избори, които Румъния ще организира на 22 ноември.
Думите му бяха интерпретирани като обвинение, че коалиционният партньор на социалдемократите - демократ-либералите, може да опитат да фалшифицират изборите, така че Траян Бъсеску да бъде преизбран на този пост.
Популярността на сегашния държавен глава спада, но той все пак продължава да е най-желаният политик за този пост.
Кандидат за поста държавен глава е и Мирча Джеоана, който се нарежда на второ място по избирателна подкрепа, според последните социологически анкети.
Демократ-либералите вече подготвиха вариант на управление без СДП, който предвижда освободените министерски ресори да бъдат поети от действащите министри на ДЛП.
Според конституцията на Румъния временно изпълняващи длъжността министър могат да бъдат назначавани за период от 45 дни, а подалите оставки министри трябва да останат на поста си още 15 дни.
Така на първия тур на президентските избори на 22 ноември всички министерски кресла ще бъдат заети от министри от ДЛП, отбелязва агенция Медиафакс.
Това обаче означава, че правителството вече не може да се радва на мнозинство в парламента.
Председателят на румънската опозиционна Националнолиберална партия (НЛП) Крин Антонеску заяви, че партията ще поиска вот на недоверие срещу новото правителство.
Само преди седмица румънския кабинет оцеля при вот на недоверие заради приет наскоро пакет от реформи.
Разпадането на управляващата коалиция обезцени леята с 1,2% само за няколко часа, съобщи електронното издание на вестник "Гъндул".
Два дни по-рано леята достигна най-добрата си котировка за последните четири месеца - 4,1851 леи за евро.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!