К ипър и Гърция осъдиха изявленията, направени от турския президент Реджеп Тайип Ердоган по време на посещението му в Северен Кипър, че ще одобри споразумение за обединение на Кипър, единствено ако в него кипърските турци са равноправни партньори във федерация с международно признатото кипърско гръцко правителство.
Посещението на Ердоган в Севернокипърската турска република (СКТР, призната само от Анкара), бе първата му визита зад граница като държавен глава.
В писмено изявление на кипърския правителствен говорител Никос Христодулидис се казва: „освен факта, че посещението на Ердоган в Северен Кипър бе незаконно, ние осъждаме всяко изявление или действие, в което се споменава за решение на кипърския въпрос извън рамките на съответни резолюции на ООН, на споразуменията от 1977 и 1979 г. Ние също така смятаме за неприемливи честите призиви за намеса на Гърция в диалога, като част от усилия за „изравняване“ на отговорностите за продължаващата окупация на Кипър, за която единствено Турция е отговорна“.
Христодулидис отбеляза, че Кипър очаква президентът на Турция, която е страна-кандидатка за членство в ЕС, първо да покани за намеса в диалога ЕС, на който Република Кипър е пълноправен член.
Бихме искали да изразим отново решителността ни да работим съвестно за прекратяване на окупацията и за постигането на справедливо и надеждно решение на кипърския проблем, което ще удовлетвори очакванията на кипърския народ, посочи Христодулидис.
Единствената отговорност за слагането на край на незаконната турска военна окупация в Кипър е на Анкара,
заяви пък говорителят на гръцкото външно министерство Константинос Кутрас, цитиран от кипърската агенция КНА.
Кутрас отхвърли опитите да се приравнят специфичните задължения на Гърция с тежката отговорност, която Турция носи в кипърския проблем, като заяви, че опитите да се поставят на равна нога отговорностите на двете страни е „исторически и законово необосновано и следователно политически неприемливо“. Той посочи също, че е отговорност на Анкара да сложи край на незаконното заселване в окупираните от Турция зони на острова и възстановяване на правото на кипърските гръцки бежанци да се върнат в домовете и имотите си.
Говорителят на гръцкото външно министерство подчерта, че пътят на Турция към Европейския съюз минава през признаването на Република Кипър и нормализирането на отношенията с Никозия.
В изявленията си Ердоган подчерта отговорностите на Атина като гарантираща сила според конституцията на Кипър от 1960 г. „За нас е невъзможно да забравим Кипър“, заяви Ердоган вчера. „Подобно на Турция, Гърция като страна гарант, трябва да изпълни своите задължения. Ако всички изпълнят задълженията си, тогава кипърският проблем може да бъде решен по-бързо“, посочи той в реч по време на посещението.
Кипърските гърци са против споразумение, поставящо отцепническата администрация на равна нога с правителството, защото според тях така ще бъде придадена легитимност на нещо, което е създадено със силата на оръжието, отбелязва Асошиейтед прес.
Кипър е разделен от 1974 г., когато турски войски нахлуха в северната част в отговор на инспириран от гърците преврат, целящ да присъедини острова към Гърция. Окупираната от Турция северна част е призната само от Анкара.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!