Планът за действие за излизане на Гърция от кризата, който ще се опита да реализира от позицията си на финансов министър Янис Стурнарас, се отразява в скорошно изследване на института за финансови и индустриални проучвания ИОВЕ, чийто председател е Стурнарас.
Изследването съдържа десет мерки, които имат за цел възстановяване на гръцката икономика и преодоляване на пречките в привличането на инвестиции.
Анализът взима предвид начина на справяне с кризата на държави като Швеция, Великобритания, Сингапур, Малайзия и оценява методи, използвани с успех в миналото.
Първите пет действия според ИОВЕ се отнасят до реформа на организационно и управленско ниво, а останалите пет - до улесняването на инвестициите и растежа.
Институтът предлага създаване на център за управление, който ще докладва на премиера и ще изготвя бюджета на министерствата.
В центъра ще участват мениджъри, а не политически лица, които ще контролират разходите в различните сфери.
Подобна инициатива е приложена с успех в Швеция, Канада и от Тони Блеър във Великобритания.
Според института забавянето в прилагането на нови закони има огромна цена и заради това трябва да има анализ на последствията на всеки нов закон.
Друга стъпка за възстановяване на икономиката е подобряване на държавното управление, което да се откъсне от политическия механизъм и да се определят условия като в частния сектор.
От ИОВЕ смятат, че трябва да се задейства електронно правителство, тъй като държавата би имала полза от намаляването на цената, подобряване на резултатността и от по-голямата прозрачност, която то предлага.
Електронното проследяване на данните освен това може да ограничи укриването на данъци.
Да се създаде единен орган за борба с корупцията, който да поеме проверката на случаи на корупция и предаването им на съдебната власт и който да си сътрудничи с парламентарната комисия по прозрачност, предлага институтът на Стурнарас.
С цел привличане на инвестиции се предлага компанията "Инвестирай в Гърция" да се превърне в централен орган за издаване на разрешителни, като следи целия процес от заявяване на интерес, през представяне на необходимите документи до срока за реализацията на даден проект.
Институтът смята, че приватизацията в страната трябва да се ускори, да се стабилизира данъчната рамка за компании и инвестиции за период поне от 10 години и да се даде приоритет на програмата за държавни инвестиции. Акцентът трябва да се постави върху договори за концесия на инфраструктурни обекти като летища, пристанища, автомагистрали и туристически съоръжения.
Повече новини за икономика в PariteNi.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!