Г енерал Ратко Младич се беше заклел, че никога няма да допусне унижението, което претърпя на 22 ноември, а именно да бъде осъден от чуждестранен съд. Твърдял пред офицерите си, че няма да позволи да го заловят жив.
ВИЖТЕ КАСАПИНЪТ ОТ БОСНА В СНИМКИ
През дългите години, в които се укриваше, той носил оръжие в себе си, за да удържи на думата си. Когато обаче идва критичният момент,
човекът наредил смъртта на хиляди, не може да посегне на собствения си живот.
На 26 май 2011 г. Ратко Младич е заловен, пострадал след два инсулта и сърдечен удар. Седмици по-късно в затвора той споделя пред свой поддръжник: „Предполагам, че хората ще питат защо не съм се самоубил. Но аз не бях способен психически да го направя, а и не исках да кажат, че сме семейство от самоубийци“.
Според Холандия е имало тайно споразумение на САЩ, Великобритания и Франция за Сребреница
Сребреница още скърби - 21 години след геноцида
Около 17 години по-рано, в началото на 1994 г., когато босненският конфликт е затънал в кървава безизходица, дъщерята на Ратко Младич – Ана използва любимия пистолет на баща си, за да се самоубие. Тя е студент по медицина, влюбена е в млад лекар – Горан, който е от семейство на активисти за човешки права и е ужасен от убийствата в Босна.
Самоубийството на Ана Младич
Mladiç'in kızı Ana Mladiç, 23 yaşındayken 25 Mart 1994 tarihinde intihar etti. Babasının Bosna'da karıştığı katliamları anlayınca depresyona girdiği belirtilen Ana Mladiç, yaşamına kendi iradesiyle son verdi. pic.twitter.com/tr17C8lTyG
— Utanç Günlüğü (@UtancGunlugu) November 22, 2017
Горан иска от Ана да се опълчи на баща си и ѝ заявява, че в противен случай не може да е с нея. На следващата вечер Ана Младич взема любимия пистолет на баща си – награда за постиженията му във военната академия и се самоубива. Генералът се е заклел, че за първи път ще стреля с това оръжие, когато Ана роди първото си дете.
Ратко Младич никога не приема, че собствените му действия носят вина за смъртта на детето му. Той твърди, че Ана е убита от враговете му. Генералът продължава да работи, но свежда до минимум социалните си контакти, в битка той става все по-безскрупулен и губи човечността си.
Дори бруталният Радован Караджич, психиатър по професия казва, че генералът е „загубил ума си“ и се е превърнал в „психопат“.
Ратко Младич е роден в конфликт. Баща му, един от партизаните на Тито, е убит в битка през 1945 г., когато Ратко е на 2 годинки. Майка му Стана отглежда трите си деца сама.
#UN war crimes court to hand down verdict on Bosnian Serb Ratko Mladic, in final trial judgement @AFP pic.twitter.com/uXXIbQCZuR
— Christian Thiels (@ThielsChristian) November 22, 2017
Като тийнейджър Ратко Младич е чирак при тенекиджия, но изоставя тази професия, за да посвети живота си на югославянската национална армия. Той се бие в Хърватия, за да запази целостта на сръбска Югославия, а след това и за сръбска доминация в Босна, но губи и двете битки.
В крайна сметка успешно се укрива от властите в продължение на 14 години, но накрая губи и тази битка. През шестте години, в които е арестант в предградие на Хага Младич се представя като жертва на чуждестранен заговор, който цели да срине сръбския народ.
Той
многократно е представял кампанията си за „етническо прочистване“ в Босна като отмъщение за Османската империя.
През юли 1995 г., когато пристига с войниците си в Сребреница, считана за безопасно място под защитата на ООН, той е заснет от журналистически камери да раздава на местните деца шоколади и бонбони.
His soldiers slaughtered 8,000 Bosnian Muslims. Now an international tribunal is about to hand down its verdict on Ratko Mladić. pic.twitter.com/UlD3p1YWRk
— AJ+ (@ajplus) November 22, 2017
След като камерите са изключени обаче в рамките на няколко дни Младич и хората му избират над 7000 босненски мюсюлмани – мъже и момчета. Той обявява своята „победа“ за отмъщение за древното клане на сърби от турците от времето, когато Балканите са били под владението на Османската империя.
„Стреляйте само по човешка плът!
Само по човешка плът! Те нямат нищо, имат само съвсем прости оръжия и това е“, с тези думи генерал Младич заповядва екзекуцията на над 7000 души, които след това са погребани в масови гробове. Това е най-голямото клане в Европа след Втората световна война.
"Change starts with just one person; one voice calling out prejudice" @JavedKhanCEO after his visit to #Srebrenica https://t.co/l3v8hOeqTE pic.twitter.com/S4KXHQ8WNG
— Remember Srebrenica (@SrebrenicaUK) November 9, 2017
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!