Т урция е Пътят на коприната на енергетиката. Такова мнение изрази президентът на южната ни съседка Реджеп Ердоган при откриването на 22-ия Световен петролен конгрес в Истанбул.
В мегаполиса в момента се намират президенти, премиери и водещи представители на енергийната индустрия. Там е и българският министър-председател Бойко Борисов.
Ердоган припадна в джамия, след това говори пред журналисти
Русия реанимира "умален Южен поток"
"Турция засилва ролята си на енергиен коридор", по думите на Ердоган, чрез петролопроводите и газопроводите, които преминават през нея.
В момента под Черно море се изгражда газопроводът "Турски поток", чрез който Русия ще доставя газ към южната ни съседка, а от нея вероятно и към България и Югоизточна Европа.
Наред с това съседите ни залагат и на реализирането на Южния газов коридор, с който през тях ще преминава и синьо гориво от Азербайджан.
Отделно от това успешно беше реализиран петролопроводът Баку-Тбилиси-Джейхан.
С помощта на Русия трябва да започне и изграждането на втора и трета турска атомна електроцентрала, също споменати от Ердоган.
Вчера турският президент прие в двореца си в Анкара българския премиер Борисов, албанския му колега Еди Рама и сръбския държавен глава Александър Вучич.
В рамките на посещението си в Турция Борисов отново се обяви за изграждане на газова връзка между двете страни.
В началото на миналия месец енергийният министър Теменужка Петкова и шефът на "Газпром" Алексей Милер подписаха споразумение за развитие на газопреносна транспортна система на нашата територия, съответстваща на правилата на ЕС.
Споразумението е път към желаната от правителството връзка с "Турски поток", който замени проваления "Южен поток", с който руския газ щеше да излиза от Черно море в България.
Така постепенно южната ни съседка се превърна в незаобиколим фактор.
"Поели сме ключова роля", пише в заглавие в. "Сабах", като цитира турския министър на енергетиката и природните ресурси Берат Албайрак, който също говори на откриването на Световния петролен конгрес.
Турция ще оказва подкрепа за всички проекти, допринасящи за регионалната и международна стабилност. Поели сме ключова роля за разрешаването на енергийните проблеми и ще продължаваме да действаме по този начин, заяви Албайрак.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!