Т урската полиция е използвала сълзотворен газ и водни струи, за да разпръсне около 20 хил. демонстранти в Измир, участващи в протест срещу трагедията в мина в град Сома, предаде турската агенция Доган. Същевременно снимка, която показва как съветник на премиера Реджеп Тайип Ердоган рита протестиращ в Сома, предизвика възмущение в Турция и опетни имиджа на турския лидер преди очакваното обявяване на кандидатурата му за президентските избори, предаде АП.
При намесата на полицията в Измир на председателя на турския синдикат ДИСК (Конфедерацията на революционните работнически профсъюзи) Кани Беко му прилошало и е бил откаран в болница. Линейки са извозили и други хора, на които им е станало лошо.
На демонстрацията в града са присъствали работници, синдикални членове и представители на различни граждански сдружения, отзовали се на призива на синдикатите за еднодневна стачка днес в знак на протест заради смъртта на 282-ма миньори в съседния на Измир турски окръг – Маниса.
В отговор на полицейската намеса демонстрантите замеряли органите на реда с камъни. „Правителство, оставка“ и „Ще бъде потърсена сметка за Сома“ са скандирали протестиращите, преди пътят на шествието им да бъде препречен от полицията.
До подобна ситуация се стигна и снощи по време на протест в Измир, организиран от синдикатите и измирската адвокатска колегия, напомня агенцията.
Медиите днес разпространиха снимка на съветника на Ердоган – Юсуф Йеркел, да
рита протестиращ, който е паднал на земята
и е държан от полицаи от специалните части. Инцидентът станал по време на вчерашното посещение на премиера в Сома. Кабинетът на премиера се дистанцира от инцидента, като негов служител каза, че въпросът е „от лично естество“.
Турският премиер бе посрещнат вчера в мината в Сома с освирквания и призиви за оставка, отбелязва „Хюриет дейли нюз“. Според свидетели на инцидента със съветника, специалните части разпитвали протестиращия, който ритнал кола от официалната колона на премиера. Йеркел, който видял това, докато се готвел да се качи в предвидения за него автомобил, изтичал към протестиращия и го ритнал три или четири пъти. Постъпката на съветника предизвика ярост в социалните медии, като снимката на инцидента масово се разпространи и разпали протестите в сряда вечерта, отбелязва „Хюриет дейли нюз“.
Йеркел е потвърдил, че на снимката е той, и е обявил, че скоро ще направи публично изявление по случая.
Визитата на премиера Ердоган в Сома бе особено напрегната, като се наложи той и бодигардовете му да се скрият в един супермаркет, докато скърбящи хора наобиколиха официалната колона минути след като той направи публично изявление, в което посочи, че инцидентите в мини са нещо обичайно и се позова на подобни злополуки във Великобритания, но през XIX век. Местни жители нападнаха след това в гнева си квартален клон на управляващата „Партия на справедливостта и развитието“, съобщава „Хюриет дейли нюз“.
Според последни данни при инцидента на 13 май са загинали 282 души. Това е най-голямата трагедия в историята на въгледобивната промишленост в Турция. Предполага се, че под земята остават блокирани още стотина миньори, но надеждата за намиране на оцелели угасва.
Спасителната операция на мястото на трагедията в Сома продължава без прекъсване,
властите провеждат разследване за злополуката, заяви днес турският президент Абдуллах Гюл по време на посещение в Сома. Нашата болка и нашите загуби са много големи. Сега се вземат всички необходими мерки, спасителите работят без прекъсване. Ще направим всичко, за да не се повтарят никога такива трагедии в бъдеще. Това ще бъде направено, подчерта президентът.
Той посочи, че властите са започнали административно разследване за инцидента и провеждат щателно други необходими следствени мероприятия. Сега ни е необходимо търпение. Поднасям съболезнования на семействата на загиналите и благодаря на чуждите държави за подкрепата и за това, че някои от тях се присъединиха към нашия траур, каза президентът. Така както развитите страни са свели до минимум тези беди, и ние трябва да преразгледаме всички наши правила, трябва да вземем отново всички необходими мерки, заяви Гюл.
Междувременно правозащитната организация „Амнести интернешънъл“ публикува съобщение по повод трагичния инцидент в мината в Сома, в което посочва, че
турското правителство си играе с живота на хората,
отхвърляйки неотдавна призиви на депутати за разследване на трудови злополуки, съобщава в. „Хюриет дейли нюз“.
Това бе трагедия, която трябваше да се избегне. Дългата история на смъртни случаи в мините в Турция повдига смразяващи въпроси за безопасността на работниците. Фактът, че правителството отхвърли наскоро призиви на депутати за разследване на сериозни трудови инциденти, е най-малкото шокиращ. Те си играят с живота на хората, каза Андрю Гарднър, изследовател за Турция в „Амнести интернешънъл“.
Правителството трябва спешно да разследва катастрофалния инцидент във въгледобивната мина от 13 май, както и съобщенията за опасни трудови практики в минния сектор, за да спре по-нататъшни трагедии, се посочва в съобщението.
Турските власти трябва да предприемат незабавно разследване на причините за експлозията. Трябва да се предоставят обезщетения на оцелелите и на близките на жертвите. „Сома холдинг“ трябва напълно да сътрудничи на процеса и резултатите от разследването трябва да бъдат оповестени, добави Гарднър.
Банки в Турция предприеха действия, за да облекчат пострадалите семейства от трагедията. Някои от тях обявиха, че са решили да анулират изплащането на кредитите, изтеглени от миньори, загубили живота си при инцидента. В добавка към това ING банк разсрочва с три месеца плащанията по кредитите на всичките си клиенти частни лица в града. Подобни мерки обещават и други банки в страната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!