Избори в Румъния: Нов епизод или развръзка на политическата криза
Избори в Румъния: Нов епизод или развръзка на политическата криза   
Източник: ЕПА/БГНЕС
0

Парламентарните избори в Румъния в неделя може да се окажат пореден епизод в продължаващата повече от половин година политическа криза, а развръзката да се отложи за след президентските избори през 2014 г.

В състояние на постоянна конфронтация са два политически лагера: десноцентристкия, близък до президента Траян Бъсеску, и левоцентристки, представен от управляващия от месец май Социал-либерален съюз.

Политически анализатори предупреждават, че има потенциал за нарастване на напрежението след изборите, което може да хвърли страната в продължителни преговори за съставяне на правителство и да постави под въпрос икономическото възстановяване на Румъния, под опеката на МВФ, както и демократичните процеси, следени от Европейската комисия.

Социологическите анкети вещаят сигурна победа на Социал-либералния съюз -

"неестествено" обединение на Социалдемократическата, Национално-либералната и Консервативната партии, с около 60% от гласовете.

Съюзът обещава на румънските избиратели увеличение на заплати и пенсии и връщане на социални придобивки, които бяха орязани от предишното десноцентристко правителство, принудено да въведе мерки за икономии съгласно изискванията на МВФ, Европейската комисия и Световната банка, които дадоха на Румъния заем от 20 милиарда евро през 2009 г.

Правителството на Виктор Понта вече увеличи заплатите в бюджетния сектор с 8% от 1 юни и обеща ново увеличение от началото на следващата година.

В дългосрочен план СЛС иска да намали данъците за хората с ниски доходи, при запазване на плоския данък от 16%, да увеличи минималната работна заплата от началото на следващата година на 850 леи (189 евро) от сегашните 700 леи, а пенсиите да бъдат индексирани с нивото на инфлацията.

Правителството на Понта иска още минималната заплата да достигне 1200 леи през следващите три-четири години и да върне ДДС на 19% при 24% в момента.

Левоцентристкият кабинет се застъпва за подписване на ново стендбай споразумение с МВФ, ЕК и СБ след изтичане на сегашното през януари 2013 г., но международните кредитори предупредиха, че Букурещ първо трябва да изпълни ангажиментите по текущото споразумение, преди да сключи ново.

Инспекторите предупредиха управляващите в Букурещ, че са изгубили ценно време за осъществяване на реформи заради политическата криза от лятото, когато СЛС направи неуспешен опит за импийчмънт на президента Бъсеску.

Местни и чуждестранни политически коментатори обръщат внимание, че левоцентристкото мнозинство отделя твърде много енергия за политически войни с президента консерватор, вместо да се заеме с икономическите предизвикателства пред страната, която отново е заплашена от рецесия тази година.

Социологическите анкети отреждат

второ място на Съюза Дясна Румъния,

с много по-нисък резултат в повечето проучвания от този на управляващите (между 16 и 18%).

Десноцентристкият съюз бе създаден преди няколко месеца с амбицията да обедини всички сили от това политическо пространство, но в крайна сметка в него влязоха само създадената от Бъсеску Демократично-либерална партия, новата партия Гражданска сила на бившия премиер Михай Ръзван Унгуряну и извънпарламентарната Националноселска християнска и демократическа партия.

Програмата за управление на "Съюз Дясна Румъния" предвижда намаляване на плоския данък на 12%, увеличаване на минималната работна заплата на 850 леи през 2013 г. и на 1000 леи през 2015 г., намаляване на социалните осигуровки с 5%, прекратяване на политическите назначения в Конституционния съд и за адвокат на народа.

Съюзът обаче продължава да се асоциира с бившата управляваща Демократично-либерална партия (ДЛП), която през 2010 г. намали с 25% заплатите в бюджетния сектор, оряза редица социални помощи и увеличи ДДС от 19 на 24%.

Въпреки обещанията за нетърпимост към корупцията, редица представители на ДЛП бяха уличени в корупционни практики, което допълнително подкопа доверието в нея. Съюзът се асоциира и с президента Траян Бъсеску, чийто рейтинг е паднал сериозно.

На фона на обичайното политическо статукво "изгря звездата" на скандалния бизнесмен Дан Дяконеску,

лидер на популистката Партия на народа-Дан Дяконеску, която се нарежда на трето място в предизборните предпочитания на румънците с подкрепа около 12%.

Дяконеску се представя като последната надежда на румънците, предадени от политическата класа. Той се кандидатира в избирателния район на премиера Понта, с което привлече още повече вниманието към себе си, наред с телевизионните предавания, в които се саморекламира по своята телевизия ОТеВе въпреки солените глоби за неуместна политическа пропаганда.

Дяконеску предлага увеличение на заплати и пенсии, намаляване на ДДС на 10% и помощ от 20 000 евро за начинаещите предприемачи.

Според анализатори Дяконеску няма шансове за победа, но би могъл да намали подкрепата за Социал-либералния съюз и по този начин да подкопае шансовете на Виктор Понта да стане отново премиер.

Политическите опции пред етническите унгарци в Румъния,

които са около 1,7 милиона души, се увеличиха с появата на Унгарската гражданска партия и Народната партия на унгарците в Трансилвания, но традиционният коалиционен партньор в почти всички румънски правителства след 1989 г. - Демократичен съюз на унгарците в Румъния (ДСУР), се ползва с най-висока подкрепа.

Според анкетите ДСУР ще получи около 5% на изборите. Умереният и прагматичен лидер на формацията Келемен Хунор обяви, че е отворен за сътрудничество във всички политически посоки.

Президентът-играч, както сам се определя Траян Бъсеску, има възможност да изиграе за последен път най-силния си коз -

номинирането на премиер, чрез който вече два пъти (през 2004 и през 2008 г.) извади социалдемократите от управлението на страната, въпреки че бяха спечелили най-много гласове на изборите.

Конституцията задължава президента да посочи за премиер лице от партията, спечелила над 50% от гласовете. Ако няма такава политическа сила, му предоставя възможността да избира от която и да е от парламентарно представените партии.

Социал-либералният съюз плаши Бъсеску с ново отстраняване, ако откаже да номинира Виктор Понта. Бъсеску бе традиционно активен по време на предизборната кампания и не пестеше критиките срещу политическите си противници, като предупреди, че не се страхува от нищо.

Той даде няколко интервюта, в които направи неясни намеци какъв ще бъде неговият ход. Изявленията, че "няма да отстъпи на която и да е партия, независимо колко голяма е, конституционното си право да номинира премиер" или "че би било унизително да номинира за премиер политик, който е инициирал срещу него процедура по импийчмънт" предвещават продължение и задълбочаване на политическата криза.

В последното си изявление преди парламентарните избори в неделя румънският президент Траян Бъсеску заяви, че иска бъдещият премиер на Румъния да бъде личност с проевропейска и проатлантическа ориентация,

да няма "сенки и скрити неща" в биографията си, да бъде политик, който да "прекъсне лошия филм, в който се намираме сега".

"Трябва да бъде проевропейски и проатлантически ориентиран, защото това са жизненоважните национални интереси. Разбира се, това не изключва връзката с Русия, Китай, Индия. Но домът на тази страна е в ЕС и НАТО", подчерта Бъсеску.

Над 18,2 милиона румънци имат право да гласуват в неделя. Кандидатите са над 2400 от 30 политически субекта. В двете камари на румънския парламент има общо 470 места, но броят на мандатите може да надхвърли 500 заради сложната избирателна система, която комбинира мажоритарен и пропорционален вот.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

- Докторе, искам да отслабна. Кажете какво да правя. - Яжте всеки ден по една филия хляб, една ябълка и чай без захар. - А…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Илон Мъск получава специален достъп до финансовите операции на САЩ

Илон Мъск получава специален достъп до финансовите операции на САЩ

Свят Преди 11 минути

Министерството на финансите на предоставя на екипа на милиардера достъп "само за четене" до платежните си системи

с

Астрономи откриха екзопланети, които се разпадат в Космоса

Любопитно Преди 12 минути

Тези планети са рядък подклас на ЮП, които не са достатъчно масивни, за да задържат материала си

<p>Тръмп разкри плана си за Газа</p>

Тръмп: САЩ ще установят контрол над Газа, след като палестинците бъдат преселени

Свят Преди 1 час

Американският държавен глава посрещна в Белия дом премиера на Израел Бенямин Нетаняху

Парламентът решава как да бъдат компенсирани потребители, останали без ток дълго време

Парламентът решава как да бъдат компенсирани потребители, останали без ток дълго време

България Преди 2 часа

Темата стана актуална, след като около Коледа стотици домакинства бяха на тъмно и студено

Стартират изборите на ВСС, Инспекторат и конституционен съдия от квотата на НС

Стартират изборите на ВСС, Инспекторат и конституционен съдия от квотата на НС

България Преди 2 часа

На заседанието на Комисията по конституционни и правни въпроси ще бъдат приети правила за трите избора

булка

Защо булките бягат от сватби

Любопитно Преди 2 часа

Не всеки успява да се справи с безпокойството по време на предсватбената суматоха

Динозаврите: Ново откритие слага край на 30-годишен научен спор

Динозаврите: Ново откритие слага край на 30-годишен научен спор

Любопитно Преди 2 часа

Според учените изследването може да проправи пътя към нови анализи на съществуващи фосили

,

През 2024 г. повече от 1,4 млрд. души са пътували в чужбина - ето къде

Любопитно Преди 2 часа

Това е 99% от броя на хората, които са направили същото през 2019 г.

<p>5.02: Русия първа признава независимостта на България</p>

5 февруари: Русия първа признава независимостта на България

Любопитно Преди 2 часа

Вижте какво още се е случило на този ден в историята

Минусови температури в сряда: Облачно и студено време

Минусови температури в сряда: Облачно и студено време

България Преди 2 часа

Преобладаващите минимални температури ще бъдат между минус 6° и минус 1°

Google си разреши да прави AI за оръжия и шпионаж

Google си разреши да прави AI за оръжия и шпионаж

Технологии Преди 2 часа

Компанията ще прави това при строги правила

Зеленски поиска САЩ да инвестират в украинските редкоземни метали

Зеленски поиска САЩ да инвестират в украинските редкоземни метали

Свят Преди 9 часа

Украинският президент нарече идеята „важна икономическа точка“

Сергей Лавров сравни Тръмп с Хитлер

Сергей Лавров сравни Тръмп с Хитлер

Свят Преди 10 часа

Лавров: Налагането на „мир чрез сила“ може окончателно да погребе дипломацията

<p>Тръмп извади САЩ от Съвета на ООН по правата на човека</p>

Тръмп нареди САЩ да излязат от Съвета на ООН по правата на човека

Свят Преди 10 часа

Днес президентът на САЩ подписа изпълнителна заповед

Пратеникът на Тръмп за Газа: Това е просто абсурдно

Пратеникът на Тръмп за Газа: Това е просто абсурдно

Свят Преди 10 часа

Уиткоф: Несправедливо е да се обяснява на палестинците, че те могат да се върнат след пет години

Ново развитие за азербайджанския самолет

Ново развитие за азербайджанския самолет

Свят Преди 11 часа

Самолетът е бил повреден от външни обекти