П убликация в местна медия вся истински смут в няколко балкански страни.
В неделя хърватският в. „Вечерни лист“ написа в изданието си за Босна и Херцеговина, че турският премиер Реджеп Тайип Ердоган е заявил на предизборен митинг, че всеки, който по някакъв начин засегне бошняците (босненските мюсюлмани), ще има срещу себе си „100 милиона турци“. „Кълна се във великия Аллах, докато съм жив, ако някой по някакъв начин пипне бошняците, ще има срещу себе си 100 млн. турци“, предупредил Ердоган пред множество привърженици, които го поздравили с „Аллах е велик“, пише в публикацията.
Освен това Ердоган казал, че в миналото Османската империя в миналото е предала своите братя бошняци без никаква защита на Австро-Унгария и турците не могат никога да си го простят. Затова
никой не трябва да се чуди, когато турски военен кораб навлезе в босненското пристанище Неум,
защото това е знак за турската подкрепа на суверенитета на Босна и Херцеговина.
Изявлението на Ердоган веднага бе осъдено остро от президента на босненската Република Сръбска Милорад Додик, който каза, че бошняците живеят свободно в цяла Босна и Херцеговина, а заплахата на турския премиер трябва да се възприема повече като
намеса във вътрешните работи на страната
и насърчаване на бошняшките политически партии да бъдат още по-дейни и агресивни спрямо другите партии в Босна и Херцеговина.
Додик дори предложи на сръбския премиер Александър Вучич да се срещнат, за да обсъдят изявлението и да „уточнят адекватен отговор в защита на държавните и националните интереси“.
„Уверени сме, че сте запознати с най-новите нескрити и брутални нападения на най-високопоставени турски представители срещу мира и стабилността на Босна и Херцеговина, в която Република Сръбска е една от държавотворните единици, а сръбският народ – един от трите основни народа. Последните заплахи, които Ердоган отправи от Турция срещу всички в Босна и Херцеговина, които не са бошняци, е само един от редицата инциденти, които Турция от години предизвиква в страната“, написал Додик на Вучич.
В отговор на писмото Александър Вучич покани Додик на спешни консултации в Белград, като заяви, че каквито и да е изказвания, застрашаващи крехката стабилност на региона, са неприемливи, и
изрази очакване, че Европейският съюз и особено Германия ще помогнат за запазването на регионалния мир и сигурност.
„Сърбия няма да позволи да се разруши това, което държавите и народите от Западните Балкани изградиха през последното десетилетие“, се казваше в съобщение на сръбския премиер за медиите.
Междувременно турският посланик в Сараево Джихад Ергинай
отрече Ердоган да е казвал подобни думи.
Посланикът каза, че някои интернет портали са публикували изявлението, без да се позовават на никакъв източник, и заяви, че това е лъжа, която не носи нищо добро на Босна и Херцеговина. Ергинай подчерта, че Турция е против каквито и да било сепаратистки реторики, че е приятел на Босна и Херцеговина и я подкрепя като единна държава, което е било потвърдено и при неотдавнашните катастрофални наводнения в страната.
Все пак Додик и Вучич се срещнаха днес, а на срещата присъства и посланика на Турция в Белград. След разговорите Вучич заяви, че Сърбия уважава Дейтънското споразумение и „своя сръбския народ“ и
иска да вярва, че изявлението за турските кораби в босненското пристанище Неум не е направено,
за което го уверявали днес представители на Турция, предаде Танюг.
Вучич каза, че турският посланик го уверил, че изявлението на Ердоган за турски кораби в пристанище Неум не е правено.
Додик обаче заяви, че докато турският премиер Реджеп Тайип Ердоган, неговият кабинет или турският външен министър не отрече изказването за турски кораби в босненското пристанище Неум, той ще смята, че това изказване наистина е направено, предаде Танюг.
„Ердоган го е казал. Ако може да забрани „Туитър“, може да свали и своето изявление в медиите“, заяви Додик на пресконференция в Белград.
Той добави, че Турция има свой военен контингент в Босна и Херцеговина и затова изказвания като тези на Ердоган показват „опасни намерения“, още повече че Турция безпрекословно брани твърденията на бошняците, без да се интересува от мнението на другите народи в страната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!