Докато живеех в България помагах на сръбското правителство чрез снабдяването на технически средства и хуманитарна помощ. Също така лобирах пред местните власти, за да бъдат по-гъвкави по отношение на санкциите срещу нашата страна, заяви пред Окръжния съд в Белград смятаният за един от най-големите балкански и европейски наркобосове Сретен Йосич, по-известен като Йоца Амстердам.
Окръжния съд в Белград даде ход на делото срещу Йосич на 7 април. Йоца Амстердам е обвинен в подстрекаване към убийство на Горан Марианович през 1995 г. При престрелка в спортен център Марианович, известен с прякора "Гокси бомбаш" , бе убит, неговата приятелка Мария Джорджевич бе смъртоносно ранена, а много хора пострадаха. Йосич отхвърли обвинението и заяви, че тогава бил на почивка в Гърция с приятелката си, а сега негова съпруга.
Той обаче разкри други аспекти от дейността си.
"Когато бяха въведени санкциите срещу страната ни през лятото на 1992 г. бях извикан да се върна в страната, защото имах известни позиции сред органите за сигурност и дипломатическите среди на Съюзна република Югославия", каза Йосич. "По време на срещата ми обясниха, че са въведени санкции и че е дълг за всеки патриот да помогне на родината. Казаха ми и че от тази патриотична дейност не трябва да се надявам на печалба."
"Работих за тази цел, но през 1994 г. ми стана ясно, че отделни лица от партията (на Слободан Милошевич, бел.ред.) забогатяват от това нещо. Разбунтувах се и им казах: След като аз мога да правя това нещо по-добре от вас, защо аз да работя за патриотизъм, а вие да забогатявате".
Йосич обвини бившите структури за сигурност в Сърбия, че са "монтирали процес против него, тъй като е бил пречка за техния бизнес на черния пазар".
Той твърди, че е напуснал Сърбия преди 15 години заради конфликта с тогавашния ръководител на сръбската държавна сигурност Радован Стойчич-Баджа.
"Той бе много мощен. От силите за сигурност разбрах, че ще ми скалъпи процес и ще ме обвинят в тежко престъпление, което не съм извършил. Разбрах, че няма охрана, която може да ме защити и реших да напусна страната", разказа още Йоца Амстердам. Стойчич бе убит през 1997 г.
Йосич беше арестуван в България и екстрадиран в Холандия през 2002 г. През март 2006 г. Холандия пък го екстрадира в Сърбия.
През месец май същата година Върховният съд на Сърбия прие гаранцията му от 300 хил. евро и той бе пуснат на свобода.
Йосич е смятан за един от водещите наркобосове в Европа. Няколко европейски страни го обвиняват в поръчки на убийства на мафиоти, атентати срещу държавни служители, контрабанда на огромни количества наркотици, фалшифициране на пари.
Според сръбската преса след много "немирни" години в Сърбия, Австрия, Германия и Холандия Йосич е установил "базата" си в България и оттам е управлявал контрабандните канали, по които преминавали огромни количества наркотици, главно кокаин.
За него се твърди, че е поръчал убийството на бившия главен секретар на МВР, сега кмет на София - Бойко Борисов, както и на холандски прокурор.
Смята се също, че е организирал убийството на двама известни български мафиоти. Единият от тях - Поли Пантев, отговарял за около 100 кг кокаин в склад в Благоевград. Той обаче си присвоил дрогата и 24 часа по-късно бе убит с четири куршума в главата на остров Аруба.
Името на Йосич се свързва и с убийството на сикаджията Милчо Бонев-Бай Миле. Смята се, че е поръчал неговото ликвидиране от затворническата си килия в Холандия като отмъщение за собственото му арестуване в България и предаването му на холандските власти, тъй като подозирал, че Бонев го е предал.
През 2008 г. името на сръбския наркобос отново се появи в пресата в Белград и Загреб. Тогава медиите твърдяха, че той е замесен в убийството на хърватския журналист Иво Пуканич, който бе убит при бомбен атентат на 23 октомври пред редакцията на неговия седмичник "Национал" в центъра на Загреб.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!