Вж ждата в румънското кралско семейство продължава от един век и изглежда ще се разгорещи още повече, след като принц Паул бе признат за член на кралската фамилия, предаде агенция Ройтерс.
Последният монарх, който е управлявал Румъния - крал Михай, сега е на 90 години и успя да си върне кралските имоти. Той отказва да приеме титла, родствена връзка или каквато и да е друга причина, за да се срещне с мъжа, в чийто британски паспорт пише "Паул Филип от Румъния, известен също като румънският принц Паул".
Решението на румънски съд обаче създава възможност за сина на по-възрастния полубрат на Михай да предяви претенции към кралските имоти и да защитава правата си по отношение на правото на наследяване, ако някога в Румъния бъде върната монархията.
"Аз съм наистина първият от първата линия наследници на кралското семейство", заяви в интервю за Ройтерс Паул в своята вила в Букурещ, заобиколен от портрети и бюстове на кралски особи.
"Не става въпрос за това, че искам да стана крал утре. Румънският народ обаче има правото да знае истината и това, че има избор, ако в бъдеще ще има монархия".
Корените на случая с Паул датират от времето на неговия дядо Карол Втори, който се оженил за Йоана (Зизи) Ламбрино. Тъй като тя нямала аристократичен произход, румънски съд анулирал брака. Това станало преди Карол да стане крал и най-вече преди раждането на бащата на Паул - Мирча Григоре Ламбрино.
По-късно Карол се е оженил за принцеса Елена от Гърция, а техният син Михай се възкачил на трона, от който е бил принуден от комунистите да абдикира през 1947 г.
"Решение на съда, което признава син или внук на крал не означава, че този човек е член на кралското семейство и може да носи кралска титла", заявиха за Ройтерс от кабинета на Михай.
Проучванията на общественото мнение в страната показват, че повечето румънци не искат връщане на монархията, но за всеки случай лидерите в периода след рухването на комунизма се опитаха да ограничат влиянието на Михай. Опасяваха се, че той може да подкопае собствената им власт, в случай че има подобна възможност.
Спорът в кралското семейство е гореща тема на румънската политическа сцена, а Паул, който е роден в Париж и е получил образованието си във Великобритания, поддържа контакти с румънския президент Траян Бъсеску, който е кръстник на двугодишния му син.
Бъсеску критикува публично миналата година Михай за неговото абдикиране и отказа да присъства на речта на Михай в парламента през октомври миналата година по случай 90-та му годишнина, когато той бе аплодиран от много депутати.
Решението на румънския съд да признае Паул за внук на Карол Втори е последно от многото подобни случаи в Европа след 1955 г.
Паул казва, че никога не е говорил очи в очи с Михай. "Изглежда те не могат да приемат истината и живеят в отрицание след всичките тези години. Те си мислеха, че ще могат вечно да заблуждават румънския народ", казва Паул.
Кралското семейство си върна три резиденции в Румъния, включително дворец в Букурещ. От кабинета на Михай съобщиха, че няма правно основание за претенции по отношение на имотите, включително за прочутия дворец Пелеш в Синая.
Интрига с кралски имоти и в Румъния
Син на по-възрастния полубрат на 90-годишния румънски крал Михай може да предяви претенции към кралските имоти и да поиска право на наследяване
7 март 2012, 16:12
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!