Т урският прокурор Муаммер Аккаш, който съобщи на медиите, че му е попречено да разшири разследването на корупцията по най-високите политически кръгове и
обвини властите, че оказват натиск върху правосъдието,
бе отстранен от разследването на корупция, съобщи агенция Ройтерс.
Главният прокурор на Истанбул Турхан Чолаккадъ заяви пред репортери, че от Аккаш е изтекла информация към медиите и че той не е информирал своевременно висшестоящите за случая, каквито са изискванията.
Аккаш заяви в съобщение, че е наредил задържането на още около 30 души, включително депутати и бизнесмени, в рамките на разследването на корупционния скандал.
Въпреки срещата с полицейски ръководители в Истанбул, които бяха натоварени с тази операция, установих, че решението на съда и заповедите за арест не са изпълнени, каза прокурорът.
Заподозрените са били предупредени, някои от тях са избягали или са имали възможност да манипулират доказателствата,
твърди Аккаш, без да съобщава нито едно име, съобщава още Ройтерс.
Всички мои колеги и обществото трябва да знаят, че на мене, като прокурор, ми бе попречено да започна разследване, заяви Аккаш в съобщение, в което говори за натиск, извършен от полицията върху правосъдната система.
Започналото миналата седмица голямо разследване на корупцията доведе до оставките на трима министри, чиито синове бяха обвинени, и принуди премиера Реджеп Тайип Ердоган късно в сряда да извърши спешна смяна на десетима министри.
Няма обаче признаци, че самият премиер може да отстъпи властта, както искат антиправителствените демонстранти и министърът на околната среда и градоустройството Ердоган Байрактар, който се оттегли от кабинета.
Същевременно се появиха слухове, че
Билял - синът на Ердоган, вероятно ще бъде следващата цел на все по-разрастващото се разследване на корупцията,
предаде агенция Франс прес.
Няколко турски вестника коментираха, че ожесточената борба между премиера и бившия му съюзник Фетхуллах Гюлен, който му обърна гръб, е на път да се ожесточи още повече с приближаването на корупционния скандал до най-тесния кръг на Ердоган.
Опозиционният всекидневник "Джумхуриет" предвижда "земетресение", след като следователите се фокусираха върху неправителствена организация, с която е свързан синът на Ердоган Билял.
Според вестника прокурорите оказват натиск върху полицията да разследва търговете за строителство, които организацията спечелила от градските власти в Истанбул, чийто кмет е замесен в корупционния скандал.
Кметът на Истанбул, член на Партията на справедливостта и развитието (ПСР) на Ердоган, бе задържан за кратко миналата седмица, но по-късно бе пуснат на свобода до началото на процеса.
Според наблюдателите разследването на корупцията е резултат от
"тайната война" между Ердоган и Гюлен, теоретик на исляма, който живее в самоналожено изгнание в САЩ от 1999 г.
и чиито последователи заемат високи позиции в турската съдебна система и полицията.
Правителството на Ердоган, което оцеля след масовите протести през юни, влезе в тежък спор с привържениците на Гюлен заради плановете за затваряне на мрежата частни училища на движението "Хизмет" на Гюлен.
Конфликтът между Ердоган и Гюлен е най-голямата заплаха за неизречената амбиция на Ердоган да се кандидатира за президент през 2014 г., посочва АФП.
"Гюленистите" имат собствени медии, университети, неправителствени организации и предприятия и заемат ключови позиции, казват анализатори, според които движението ще бъде единствената сила, която може да застраши шансовете на Ердоган на местните избори през март.
През изминалите 11 години ПСР доминираше в политиката -
тя спечели три пъти поред избори, получавайки почти 50% от гласовете през 2011 г., след което страната постигна забележителен икономически растеж.
Политическите сътресения продължават да се отразяват на доверието на пазарите. Главният борсов индекс на Турция падна с още един процент, след като вчера падна с три процента, а турската лира се обезцени до 2,098 спрямо долара от 2,074 лири за долар предишния ден.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!