Кандидатът на социалдемократическата опозиция Иво Йосипович е избран за президент на Хърватия, съобщи на пресконференция в Загреб председателят на Държавната избирателна комисия (ДИК) Бранко Хърватин, цитиран от световните агенции.
Йосипович е получил на балотажа на президентските избори 60,29% от гласовете (1,339 млн. гласа), при преброени 99,62% от подадените бюлетини.
Неговият независим опонент - поддържаният от консерваторите и Католическата църква кмет на Загреб Милан Бандич, е бил подкрепен от 39,71% от упражнилите правото си на вот (881 хил. гласа).
Избирателната активност на втория тур на президентските избори е била 50,28% - с 6% по-висока в сравнение с първия тур преди две седмици.
Право на глас имаха 4,4 млн. души, сред които 400 хил. представители на хърватската диаспора.
52-годишният Иво Йосипович бе избран за третия президент на бившата югославска република, откакто тя придоби независимост през 1991 г.
Доктор на юридическите науки, професор по международно наказателно право
в Загребския университет и известен композитор, той е депутат от 2003 г.
Йосипович получи най-много гласове и на първия тур на президентските избори, който бе произведен на 27 декември - 32,4%.
Едно от основните послания на предизборната му кампания бе необходимостта от нов обществен договор, правов и социален ред, основаващ се на принципите на социалната справедливост, спазването на човешките права, законността и борбата срещу корупцията и организираната престъпност.
Външнополитическите приоритети за новия президент и неговата Социалдемократическа партия (СДП) са традиционни за Хърватия - укрепване на положението на страната в структурите на НАТО и възможно най-скорошна интеграция в Европейския съюз.
Председателят на СДП Зоран Миланович определи резултатите от изборите като
победа за личността Иво Йосипович и за самата партия
Миланович призова премиера и лидер на управляващата християндемократическа формация Хърватска демократична общност (ХДО) Ядранка Косор да влезе в диалог по всички въпроси от националния политически и социално-икономически дневен ред с новия президент и със социалдемократите.
Приканвам министър-председателя да се срещнем и да започнем да обсъждаме сериозните проблеми, нереалистичния бюджет, каза председателят на СДП.
Ние очевидно искаме да продължим да харчим повече, отколкото имаме, а така не може да продължава, предупреди той.
Самият Йосипович обеща да подкрепи усилията на Косор да извърши реформи и да се бори срещу широко разпространената корупция - условия, поставени от Европейския съюз, за да бъдат приключени тази година преговорите за присъединяване на бившата югославска република.
"Вярвам силно, че ние всички искаме една по-добра Хърватия с повече справедливост, че ние искаме една страна, където работата е заплатена, а престъпността е наказана", каза новият президент пред ликуващите негови привърженици.
Йосипович обеща още да работи упорито за утвърждаване на европейските ценности, така че страната да може да "стане звезда на европейското небе".
54-годишният загубил претендент Милан Бандич
се оплака, че се е сблъскал с повече "омраза и нетолерантност от всеки друг в тази страна през последните 20 години".
Бившият социалдемократ, който бе изключен от партията, след като реши да се яви на изборите срещу Йосипович, даде да се разбере, че ще остане кмет на Загреб - пост, който заема вече четвърти пореден мандат.
Съдбата на Бандич обаче е неясна, тъй като той зависи от подкрепата от социалдемократите, отбелязва ДПА.
Премиерът Ядранка Косор изрази увереност, че новият президент ще подкрепи усилията на правителството и институциите ще си сътрудничат добре за благополучието на всички граждани.
Кандидатът на управляващата ХДО Андрия Хебранг остана на трето място на първия тур и изобщо не достигна до балотажа.
Ядранка Косор, която бе избрана за премиер през юли миналата година и започна с летящ старт антикорупционна кампания, обаче си остава най-популярния политик в Хърватия.
Според анализатори най-голямото предизвикателство пред правителството в момента е да "закърпи" бюджета, тъй като прогнозите на кабинета за скромен икономически растеж тази година са смятани за прекалено оптимистични.Хърватската икономика изпитва силни затруднения, като миналата година се сви с 6%.
Политическият анализатор Желко Търканец заяви, че страната се е сдобила с
нещо като "дрийм тийм" с Косор и Йосипович
Тя обаче трябва да продължи в същия дух, а той - да спази предизборните си обещания, подчерта Търканец.
Политическият анализатор изрази увереност, че новият президент и премиерът могат да работят чудесно заедно и "че това ще помогне на Хърватия да се превърне в страна с истинско върховенство на закона, което е главното предварително условие за членство в ЕС".
Иво Йосипович ще наследи в края на февруари левичаря реформатор Стипе Месич, който заема президентския поста два поредни петгодишни мандата.
Първият президент на независима Хърватия бе покойният вече националист Франьо Туджман.
Държавният глава има ограничени правомощия в областта на външната политика, отбраната и разузнавателните служби, но никакви в икономиката и законодателството, посочва Ройтерс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!