В Хърватия отбелязват 20-годишнината от военно-полицейската операция „Буря“, докато в Сърбия е ден на траур.
По време на четиридневната операция през август 1995 г. Хърватия си върна териториите, провъзгласени на 19 декември 1991 г. от хърватските сърби за Република Сръбска Краина. Прогонени бяха над 220 хил. сърби, а около 2000 бяха убити или се водят изчезнали.
Основното тържество по случай годишнината се провежда днес град Книн, в присъствието на цялото държавно ръководство на Хърватия.
Честванията започнаха рано сутринта с традиционни прояви – от града към Вуковар в небето бяха пуснати 1000 бели гълъба, тържествено бе издигнато държавното знаме и ще бъде открит паметник на основателя на хърватската държава Франьо Туджман.
Книн бе „столица“ на Република Сръбска Краина.
Вчера в Загреб се състоя военен парад. В него участваха над 3000 души – 2200 войници, към които се присъединиха представители на полицията, Службата за защита и спасяване и пожарникари с колите си, както и ветерани. В колоната с дължина пет километра имаше над 300 коли, танкове, оръдия и нови гаубици. Гражданите видяха и около 30 самолета, сред които ремонтираните неотдавна в Украйна три самолета „МиГ-21“ и шест самолета „Пилатус“.
Операция „Буря“ бе чиста, легитимна и брилятна военна операция,
с която освен освобождаването на окупираните територии, бе предотвратена възможността за геноцид в Босна и Херцеговина и се създадоха условия за траен мир, заяви вчера хърватският президент Колинда Грабар Китарович.
В Белград, в църквата „Свети Марко“, по традиция имаше молебен за всички жертви, а в 12,00 ч. зазвъняха камбаните на всички храмове на Сръбската православна църква, виха сирени, а гражданите запазиха минута мълчание за жертвите във войните от 1991-95 г.
Отбелязването на деня в памет на загиналите и прогонени от Хърватия сърби започна снощи с полагане на венци на моста на граничния пункт Сремска Рача между Сърбия и Босна и Херцеговина. Венци от моста в реката пуснаха премиерът на Сърбия Александър Вучич и президентът на Република Сръбска Милорад Додик. На церемонията присъстваха хиляди граждани и членове на двете правителства.
Вучич определи опепрация „Буря“ като „етническо прочистване“ и „безсмислено клане“ на сръбския народ.
Патриархът на Сръбската православна църква Ириней оцени снощи, че прогонването на сърбите от Хърватия е „трагедия с библейски размери“ и че става дума за голямо престъпление, извършено от братя по вяра.
Черна гора се присъедини към Сърбия и босненската Република Сръбска, като обяви 5 август за ден в памет на сърбите,
убити и прогонени при операцията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!