Хроника на една невъобразима политическа криза
Румънският премиер Виктор Понта   
Източник: ЕПА/БГНЕС
0

Вестник "Евениментул зилей" предлага хронология на политическите събития, които дестабилизираха Румъния през последните седмици и превърнаха страната в основна мишена за критики от Брюксел.

Като започна с прехвърлянето на Държавен вестник на подчинение на правителството и кулминира с временното отстраняване от поста на президента Траян Бъсеску, настоящата власт предприе всичко по силите си, за да превземе държавните институции. Ето основните събития, които накараха целия Запад да зашлеви Румъния по отношение на неспазване принципите на правовата държава:

сряда, 27 юни - Държавен вестник официално преминава от Камарата на депутатите на подчинение на правителството чрез спешно правителствено постановление. Решението бележи началото на дълга поредица от произволно публикуване на нормативни актове.

четвъртък, 28 юни - Въпреки решението на Конституционния съд, който определи, че президентът Траян Бъсеску е упълномощен да представлява Румъния на работите на Европейския съвет, премиерът Виктор Понта замина за Брюксел, без да се страхува от съда. Решението на Конституционния съд не беше публикувано в Държавен вестник.

петък, 29 юни - Първото публикуване на решение в Държавен вестник, откакто е на подчинение на правителството, е това за оставката на Дан Войкулеску от Сената. (Войкулеску е основател и почетен лидер на Консервативната партия - част от управляващия съюз. Той е отколешен противник на Траян Бъсеску и собственик на медийна империя, която включва телевизиите Антена 1, 2 и 3, в. "Журналул национал" и няколко радиостанции - бел. ред.) Чрез тази маневра неговото дело за приватизацията на Института по изследвания на храните бе прехвърлено от Върховния касационен съд, където бе почти завършено, в трибунала на Букурещ, за да се печели време.

вторник, 3 юли - На извънредно заседание на парламента са отстранени от длъжност: председателят на Сената Василе Блага и Роберта Анастасе, председател на Камарата на депутатите. Освобождаването от длъжност бе направено в нарушение на регламента на двете камари, на решенията на Конституционния съд и на конституцията. Според регламента, освобождаването от длъжност на председател на камара може да бъде поискано от парламентарната група, която го е издигнала, а извънредно заседание може да бъде свикано само от Блага или Анастасе. Същия ден адвокатът на народа Георге Янку също бе освободен от поста и заменен с човек на Социалдемократическата партия Валер Дорняну.

Залогът: само адвокатът на народа може да оспорва пред Конституционния съд извънредните постановления на правителството.

сряда, 4 юли - Правителството приема извънредно постановление, според което Конституционният съд вече не може да оспорва решения на парламента. Това решение е публикувано в Държавен вестник преди решенията на парламента за освобождаване от длъжност на Василе Блага, Роберта Анастасе и Георге Янку, така че контестациите на опозиционната Демократично-либерална партия (ДЛП) да не може да бъдат приети за обсъждане от Конституционния съд.

четвъртък, 5 юли - Премиерът Виктор Понта сменя двама от зам.-председателите на Националния статистически институт. Правителството променя чрез спешна наредба закона за референдума, определяйки че президентът може да бъде отстранен с мнозинство от гласовете на гражданите, които са се явили на вота.

петък, 6 юли - Парламентът гласува отстраняването на президента Траян Бъсеску с 256 гласа "за" и 114 "против". Държавният глава внася в Конституционния съд искане за разрешаване на юридическия конфликт от конституционно естество с парламента.

понеделник, 9 юли - Конституционният съд определя, че при процедурата за отстраняване на президента Траян Бъсеску е спазена конституцията и отхвърля сезирането за наличие на юридически конфликт между парламента и президента.

Контестациите на опозиционната ДЛП за освобождаване от длъжност на Василе Блага и Роберта Анастасе са отхвърлени като недопустими, не по същество, а поради процедурни причини. Това стана, защото публикуването в Държавен вестник на решенията за освобождаване от длъжност бе отложено от правителството до момента на влизане в сила на спешното постановление, което забранява на Конституционния съд да се произнася по решения на парламента. Съдът реши обаче, че не може да бъде изключен от контрол върху конституционността на решенията на парламента.

вторник, 10 юли - Конституционният съд реши, че референдумът за отстраняване от поста на президента Траян Бъсеску е валиден, само ако пред урните се явят половината плюс един от гласоподавателите, вписани в постоянните избирателни списъци. Въпреки решението на съда, министрите от СЛС Мирча Душа (за отношенията с парламента) и Виктор Паул Добре (за администрацията) обявиха, че референдумът ще се проведе въз основа на извънредното постановление на правителството от 5 юли, което предвижда президентът да може да бъде отстранен с мнозинство от гласовете, независимо от избирателната активност.

сряда, 11 юли - Премиерът Виктор Понта изпрати на председателите на двете камари на парламента писмо, в което предлага свикване на извънредна сесия, на която да бъдат съгласувани всички текстове на закони за референдума с решението на Конституционния съд.

четвъртък, 12 юли - Премиерът Виктор Понта осъществява в сряда и четвъртък серия срещи с отговорни европейски представители, на които да обясни политическата ситуация в Румъния. Председателят на Европейската комисия Жозе Барозу предаде на Понта списък с въпроси във връзка със ситуацията в Румъния.

петък, 13 юли - Премиерът Виктор Понта отговаря на въпросите на ЕК. Той е уверил ЕС в независимостта на съдебната система в Румъния и е обяснил процедурите, които са довели до временното отстраняване на Бъсеску. Премиерът заяви, че има кампания на дезинформация на чуждестранните масмедии, европейските и американските партньори, която по думите му е подготвена от Бъсеску.

понеделник, 16 юли - Временно изпълняващият длъжността президент Крин Антонеску и премиерът Виктор Понта ще се срещнат с председателите на двете камари на парламента преди заседанията тази седмица на Сената и Камарата на депутатите относно законодателството за референдума на 29 юли.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Украйна разкри пълни подробности за новата руска ракета

Украйна разкри пълни подробности за новата руска ракета

Свят Преди 55 минути

Ракетата е била оборудвана с шест бойни глави

Зеленски: Русия се подигра с Китай

Зеленски: Русия се подигра с Китай

Свят Преди 1 час

Зеленски: Разработваме нови средства за противовъздушна отбрана

Борисов: Да ме изберат за премиер и ще влезем в еврозоната

Борисов: Да ме изберат за премиер и ще влезем в еврозоната

България Преди 3 часа

Той обясни, че е изпратил благодарствен SMS на Урсула фон дер Лайен

„Възраждане“: Имаме алтернативи за мнозинство

„Възраждане“: Имаме алтернативи за мнозинство

България Преди 4 часа

Според Костадинов има алтернативи за създаването на мнозинство за избор на председател на 51-вия парламент

Украйна призова ядрените сили да предупредят Русия

Украйна призова ядрените сили да предупредят Русия

Свят Преди 6 часа

Киев: Москва е заинтересована от продължаването на тази война

<p>Наруши ли Русия договора със САЩ за стратегическите оръжия</p>

Каква е разликата между хиперзвукова ракета и междуконтинентална балистична ракета?

Свят Преди 6 часа

Хиперзвуковите ракети и междуконтиненталните балистични ракети са предназначени за различни цели и работят с различни механизми

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Свят Преди 6 часа

„Това беше трагичен инцидент, при който полицаи разследваха смъртта на малко дете от ръцете на майка му“, съобщи главен инспектор Уилямс

<p>Лидерският провал на Шолц</p>

Липса на човешка емпатия и политическа смелост: Лидерският провал на Шолц

Свят Преди 7 часа

Партията на Шолц изглежда решена да се провали безславно

7-те тайни за красота и младост на Деми Мур

7-те тайни за красота и младост на Деми Мур

Любопитно Преди 7 часа

Каква е тайната на красотата на актрисата, прочетете в материала

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Свят Преди 7 часа

Алабама извърши третата в страната екзекуция с използване на азотен газ

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Любопитно Преди 7 часа

Лопес вярва, че „малко флирт може да подобри имиджа ѝ“

<p>Кремъл: Ракетата беше предупреждение към Запада</p>

Кремъл: Хиперзвуковата ракета беше предупреждение към Запада

Свят Преди 8 часа

Русия "ясно демонстрира" как ще изглежда отговорът ѝ

Снимката е илюстративна

Мъжът, инсценирал смъртта си, изпрати 24-секундно видео

Свят Преди 9 часа

24-секундното видео, което Боргуордт е изпратил на властите, е заснето в стил селфи и го показва в апартамент с бели стени

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

България Преди 9 часа

Финалното решение ще бъде взето декември, добави премиерът

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

България Преди 9 часа

"България подкрепя независимостта, интегритета и безпристрастността на МНС в отговорната му мисия да разследва най-тежките престъпления по международното право"