Между 7 и 9 хил. румънци участваха днес в протестен марш в Букурещ и поискаха от правителството да вземе мерки за защита на работните места и разкриване на нови.
В шествието участваха служители от цялата страна, работещи в областта на транспорта, строителството, машиностроенето, текстилното производство, публичната администрация и земеделието.
Протестиращите поискаха също минималната работна заплата да бъде увеличена от 600 леи ( 288 лева) на 800 леи (385 лева).
Лявоцентристкото правителство на Румъния замрази заплатите на държавните служители и се очаква да преструктурира надутата администрация и да следи за неефективни, губещи компании, за да изпълни изискванията на МВФ при предоставянето на заема от 20 млрд. евро през март.
"Искаме работа" пишеше на един от плакатите, носен от облечени в бяло синдикалисти, които надуваха свирки и скандираха "Крадци".
През последните месеци Румъния се превърна от атрактивна за инвестиции страна в икономика, поразена от увеличаващ се външен дълг, външен дефицит, бюджетен дефицит, намаляване на доверието в пазара.
Това доведе до съкращаване на хиляди работници в индустриалния сектор и принуди Букурещ да потърси помощ от МВФ подобно на Унгария и Латвия.
За реда и спокойствието по време на протеста, организиран от Националния синдикален блок, се грижиха над 500 полицаи.
Шествието блокира трафика в центъра на румънската столица.
В Испания около 50 хил. демонстранти излязоха по улиците на Мадрид, през първия от трите "европейски дни на действие" по призива на Европейската конфедерация на синдикатите (CES) в подкрепа на заетостта в условията на криза, предадоха АФП и АП.
Протестиращите настояват правителството да предприеме мерки за укрепване на социалната справедливост, солидарността и да осигури повече и по-сигурни работни места.
Освен испанските синдикати, в демонстрацията се включиха представители на профсъюзи от Франция, Португалия и Андора.
Плакатите, носени от демонстрантите, гласяха: "Да се борим срещу кризата, на първо място е заетостта". Те издигаха бели и червени балони и знамена на своите профсъюзи или на родните си провинции или страни. Други носеха ковчези с надписи "Политиките на МВФ" или "Финансова подкрепа".
Вторият ден на протеста ще бъде утре в Брюксел, а в събота в Прага и Берлин.
В Гърция пък започна 24-часова стачка на държавните служители с искания за повишаване на заплатите и пенсиите в държавния сектор.
Държавните чиновници протестират срещу политиката на правителството, довела до намаляване на доходите им. Те настояват също и да бъде осигурено финансиране на социалните фондове.
Борбата ще продължи, докато бъдат намерени справедливи и правилни решения в защита на работещите, безработните и пенсионерите, се казва в съобщение на синдикалната централа по повод на стачката.
Заради протестите днес са възникнали проблеми във връзка с полетите на авиокомпаниите "Олимпик" и "Иджиън" и по отношение на услугите в държавната администрация.
Исканията на авиодиспечерите са за назначаване на допълнителен персонал и за по-добро здравно осигуряване. По време на четиричасовата им стачка между 10 и 14 часа днес отменени десетки полети в страната.
Нормално е движението на останалите видове транспорт.
Сутринта стачниците организираха митинг на площад Клафтмонос в Атина.
Дежурни екипи в болниците и службите за бърза помощ обслужват само спешните случаи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!