Международният трибунал за военните престъпления в бивша
Югославия оправда за втори път бившия косовски премиер
Рамуш Харадинай по обвинения в убийства и измъчване
на сърби и техни поддръжници по време на Косовската война за
независимост през 1998-99 г., съобщи Асошиейтед прес.
Заедно с Харадинай бяха оправдани и двама негови сътрудници от Армията за освобождение на Косово (АОК).
Прокурорите твърдяха, че Харадинай е участвал като
командир на АОК в криминален план за изгонване на сърбите от
провинцията, която по онова време се управляваше от Белград.
Съдиите постановиха днес, че няма доказателства, че Харадинай и двамата му сътрудници - Идриз Балай и Лахи Брахимай, са участвали в подобен план, съобщи Ройтерс.
"Дори напротив,
доказателствата установяват, че когато научил за лошото отношение към хората, Харадинай казал, че такова нещо не трябва да се случва, защото това вреди на каузата им", заяви председателстващият съдия Баконе Джъстис Молото. Той добави, че в един от случаите Харадинай предложил "храна и подслон" на избягал затворник преди да го предаде на семейството му.
Обявяването на присъдата беше посрещнато с аплодисменти от поддръжниците на тримата обвиняеми в съда.
Оправдателната присъда отваря пътя към възможно връщане на политическата сцена на 44-годишния Харадинай, който преди повдигането на обвиненията срещу него през 2005 г. беше възприеман като обединяваща фигура в силно разединеното Косово.
Новината бе посрещната с фойерверки в Прищина,
съобщи Танюг. На централния площад в Прищина се събраха неколкостотин граждани. Просълзени, те гледаха произнасянето на присъдата на живо на голям екран пред сградата на правителството. Стреляше се във въздуха, разказва агенцията. Плакати, приветстващи Харадинай, бяха окачени в цяло Косово още преди обявяването на съдебното решение.
Това е първият случай на повторно разглеждане на дело в историята на трибунала на ООН в Хага, наредено след като апелативните съдии определиха оправдаването на Харадинай през 2008 г. като "съдебна грешка" заради сплашване на свидетели на обвинението, отбелязва АП.
Харадинай и двамата му сътрудници бяха оневинени по
шест обвинения
в измъчване и убийства на пленници в бунтовническия лагер в село Ябланица по време на войната 1998-99 г. В края на първия процес срещу него Харадинай беше оправдан по над 30 обвинения във военни престъпления, припомня ДПА. След като НАТО сложи край на въоръжения конфликт в Косово като изтласка сръбските сили от провинцията с преобладаващо албанско население, Харадинай основа партията Алианс за бъдещето на Косово и стана премиер след избори в края на 2004 г.
Той подаде оставка малко повече от три месеца след встъпването в длъжност, за да се изправи пред Международния трибунал.
Според спекулациите сега Харадинай
може да се присъедини към управляващата коалиция
на бившия си съратник от АОК, но настоящ политически противник, премиера Хашим Тачи, който се опитва да разшири кръга на участниците в управлението и да сподели отговорността в ключовите преговори със Сърбия.
За Алианс за бъдещето на Косово, който е в упадък от началото на процеса, завръщането на Харадинай може да ознаменува нова ера, отбелязва АП.
Днешното решение обаче даде повод на сръбския държавен глава да обвини в пристрастие трибунала в Хага. Оправдателната присъда на Рамуш Харадинай доказва, че
Хагският трибунал е "създаден, за да съди сръбския народ",
заяви президентът на Сърбия Томислав Николич, цитиран от Ройтерс. В Сърбия медии и официални представители от дни предричаха, че Харадинай ще бъде оправдан по-малко от две седмици след оневиняването на двама хърватски генерали, които бяха освободени от обвинения в убийства и депортации на сърби по време на военна операция през 1995 г. Решението предизвика възмущение в Белград, където много хора смятат, че трибуналът е настроен срещу сърбите.
Сръбският премиер Ивица Дачич заяви преди днешното решение, че оправдаване на Харадинай би имало сериозни последствия за водените с посредничеството на ЕС преговори между него и косовския му колега Хашим Тачи. Дачич обаче отбеляза, че Сърбия няма да се оттегли от преговорите, които се очаква да бъдат възобновени в началото на декември.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!