Гръцкото правителство даде зелена светлина на проекта за реформа в пенсионната система, който трябва в скоро време да бъде гласуван в парламента.
Реформата предвижда увеличаване от 60 на 65 години на възрастта на пенсиониране на жените, като се изравнява с тази на мъжете, както и увеличаване от 35-37 на 40 години на осигурителния стаж за получаване на пълна пенсия.
Това ще бъде съвсем нова система, заяви министърът на труда Андреас Ловердос за Ройтерс.
Беше трудно, но сега вярвам, че можем да променим нещата в Гърция, добави той.
Гръцкото социалистическо правителство се ангажира да предприеме тези мерки в рамките на споразумението, което сключи в началото на май с Еврозоната и Международния валутен фонд в замяна на тяхната финансова помощ.
Според проучванията на общественото мнение голяма част от гърците се противопоставят на реформата.
Гръцките синдикати, които виждат в тази реформа "срив" на пенсионната система, призоваха за обща стачка във вторник, 29 юни, петата от началото на годината.
Проектозаконът за пенсионната реформа орязва фундаментални пенсионни права, заявява в съобщение профсъюзът на служителите от държавния сектор АДЕДИ.
Министър-председателят Георгиос Папандреу заяви, че Гърция се нуждае от реформа, за да може да плаща пенсии.
Не можем да си позволим да не вървим напред, заяви той пред депутати, като подчерта, че "фискалните корекции са само върха на айсберга, необходими са дълбоки промени".
Европейската комисия прогнозира, че ако бюрократичната пенсионна система на Гърция не бъде променена, разходите за нея ще достигнат 24% от брутния вътрешен продукт през 2050 г., най-високите в ЕС.
Конституционният съд на Румъния реши днес, че част от мерките в закона за бюджетни икономии противоречат на конституцията,
по-специално намаляването на пенсиите.
Правителството на Румъния прие по-рано този месец със специална процедура, избягваща гласуването в парламента, закон, предвиждащ намаляване на заплатите в държавния сектор с 25% и на пенсиите с 15%, за да сведе бюджетния дефицит до 6,8% от брутния вътрешен продукт тази година, което е условие за получаване на нов транш от заема от МВФ и други международни финансови институции на обща стойност от близо 20 млрд. евро, договорен миналата година.
В отговор румънският премиер Емил Бок заяви, че правителството е подготвило пакет алтернативни мерки, които се обсъждат с Европейската комисия, Световната банка и Международния валутен фонд.
Бок уточни, че мерките ще бъдат представени, след като бъдат договорени.
Временното решение, предложено от правителството, но неприето от Конституционния съд в частта, отнасяща се до пенсиите, беше най-доброто от икономическа гледна точка за Румъния, макар да имаше висока политическа цена, каза Бок.
Според румънските медии при това положение управляващите най-вероятно ще прибягнат до увеличаване на данъците, за да осигурят отпускането на следващия транш от МВФ.
"Журналул национал" се позовава на правителствени източници, според които правителството възнамерява да повиши ДДС от 19 на 25%. Възможно е и повишаване на плоския данък от 16 на 20%, твърди изданието.
Румънската лея загуби над един процент от стойността си в следствие на днешното решение на Конституционния съд, като достигна котировки от 4,28 леи за евро и 3,49 леи за долар.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!