Протестиращите гръцки фермери, които бяха блокирали ГКПП Промахон на границата с България, днес решиха окончателно да прекратят протеста си и да изтеглят тракторите, предаде АНА-МПА.
Решението беше взето след продължителна среща със зам.-министъра на земеделието Михалис Кархимакис.
Фермерите заявиха, че са доволни от разговорите с Кархимакис и със зам.-министъра на икономиката и търговията Маркос Боларис, но предупредиха, че ако исканията им не бъдат изпълнени до ноември, отново ще блокират пътищата.
Тракторите на гръцките земеделски производители обаче не са премахнати все още. Освободени са само две от общо осем трасета, през които се преминава в двете посоки.
Краят на протеста се възприема като добро знамение за управляващите социалисти, които трябва да наложат строги мерки, за да намалят огромния дефицит и да се справят с кризата с дълга на страната, посочва Ройтерс.
"Слагаме край на нашите протести, напускаме след 30 дни (блокада), - заяви Йоргос Касапоглу, представител на фермерите. - Граничният пункт с България е отворен".
Фермерите блокираха пътища и гранични пунктове от средата на януари с искания за повече субсидии и по-високи цени на продукцията, въпреки призивите от страна на бизнес средите и оплакванията от страна на България и Румъния.
Но протестите намаляха, след като правителството заяви, че Гърция няма пари за харчене в момент, в който се бори за излизане от кризата с дълга, който предизвика сътресение в цялата еврозона.
"Разбираме, че страната е изправена пред криза", заяви Касапоглу. "Те ни казаха, че няма пари. Ние чувстваме, че това е несправедливо, но стигнахме съгласие по някои въпроси, така че решихме да си тръгнем".
Междувременно
говорителят на Европейската комисия
(ЕК) Фабио Пирота е заявил за БТА, че
ЕК
обмисля "подходящи" мерки срещу
Гърция
заради наложената блокада по българско-гръцката граница.
В контакт сме с гръцките власти по проблема от 18 януари. Въз основа на информацията, с която разполагаме, както и на получените на 5 февруари данни от България и Румъния, Европейската комисия сега обмисля какви подходящи стъпки би могла да предприеме, изтъкна той.
Все пак говорителят не се ангажира със спомената у нас дата 18 февруари за разгласяване на конкретни мерки на Комисията срещу Гърция.
Гърция обаче ще
продължи да има транспортни проблеми,
тъй като
митническите служители започнаха
нова, тридневна стачка,
съобщава гръцкият информационен сайт Ин нюз.
Те протестират срещу обявеното от правителството намаляване на надбавките и премиите на държавните служители в рамките на плана за преодоляване на бюджетната криза.
Протестът предизвика образуването на дълги опашки на бензиностанциите. Шофьорите бързат да се запасят с гориво, тъй като се очаква да бъдат засегнати доставките на горива за гръцкия пазар.
Много бензиностанции вече са определили "таван" от 30 евро на клиент, за да могат да обслужат повече шофьори.
Със същите мотиви
почти цялата седмица - от днес
до петък -
ще стачкуват и служителите в различните служби и структури на министерството на финансите.
В петък, на 19 февруари, отново ще стачкуват и таксиметровите шофьори.
На 24 февруари страната ще бъде парализирана от 24-часова обща стачка, в която ще участват двата основни синдиката - Общата конфедерация на труда (ГСЕЕ) и Федерацията на държавните служители (АДЕДИ).
Двата профсъюза обединяват половината от петмилионната работна сила на Гърция.
Граничните пунктове между Македония и Гърция са затворени от тази сутрин заради стачката.
Въпреки протестите, социологическите проучвания показват, че по-голямата част от 11-милионното население на Гърция поддържат усилията на правителството.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!