Гръцкото правителство предупреди, че ако не успее да финализира споразумението по втория спасителен пакет в размер на 130 млрд. евро,
Гърция ще трябва да се откаже от еврото,
предаде Асошиейтед прес.
Правителственият говорител Панделис Капсис заяви, че преговорите с международните инспектори през следващите месеци ще "определят всичко", включително дали Гърция ще избегне банкрут.
Пред частната телевизия "Скай" Капсис каза, че ако спасителното споразумение, договорено в края на октомври, не бъде прието, Гърция ще трябва да излезе от еврозоната.
Това прословуто споразумението за спасителния заем трябва да бъде подписано, в противен случай ние сме извън пазарите, извън еврото и нещата ще се влошат значително, заяви Капсис пред телевизия "Скай".
Капсис посочи още, че ако приходите на Гърция се окажат недостатъчни, е възможно да се наложи
въвеждането на допълнителни мерки за икономии,
които може да включват и нови данъци.
"Ще видим какви ще са приходите. Много е вероятно да бъдат предприети мерки", каза Капсис и добави: "Няма лесно решение".
Очаква се детайлите около споразумението да бъдат уточнени по време на разговори с инспектори от Европейския съюз, Европейската централна банка и Международния валутен фонд в края на този месец, които ще определят дали страната ще получи следващия спасителен транш в размер на 89 млрд. евро (116 млрд. долара).
Гърция има нужда от транша, за да изплати облигации на стойност 14,4 млрд. евро, чийто падеж изтича в края на март, и за да финансира отписването на дълга, за което все още се водят преговори.
Вторият спасителен заем за страната на стойност 130 млрд. евро (174 млрд. долара) бе договорен на срещата на лидерите от еврозоната в края на октомври.
Гърция получи първия спасителен пакет на стойност 110 млрд. евро (147 млрд. долара) през май 2010 г.
Около 1/5 от населението на Гърция е застрашено от бедност, показва изследване на доходите и условията на живот в страната през 2010 г., направено от гръцката статистическа служба ЕЛСТАТ, съобщават вестниците.
В изследването за предел на бедността е възприет годишен доход от 7178 евро на един човек и 15 073 евро за домакинство с две малолетни деца под 14 години.
Изчисленията сочат още, че 868 597 домакинства и техните членове, възлизащи на 2 204 800, са изправени пред опасността от бедност.
Същата опасност от бедност или социална изолация грози и над три милиона гърци.
Населението на южната ни съседка е над 11 млн., а застрашените от бедността са предимно безработни жени (40 на сто), домакинства с по едно непълнолетно дете и възрастен човек (30,1 на сто), домакинства с три и повече деца (29,3 на сто), домакинства само от един член (27,7 на сто) и деца на възраст до 17 години (23 на сто).
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!