Новото правителство на Гърция е на път да бъде формирано, пишат днес гръцките печатни издания.
Държавният глава Каролос Папуляс връчи вчера проучвателен мандат за сформиране на кабинет на лидера на спечелилата парламентарните избори партия "Нова демокрация" Андонис Самарас.
Консерваторите са първи на вота в неделя и ще имат 129 места в парламента. Втора се нарежда Коалицията на радикалната левица СИРИЗА, следвана от социалистическата ПАСОК, "Независими гърци", "Златна зора", Демократична левица и Гръцката комунистическа партия (ККЕ). Радикалната левица категорично отказа да участва в коалиционно правителство, а лидерът й Алексис Ципрас заяви, че ще бъде в опозиция.
След като получи мандата от държавния глава, Самарас проведе формална среща с Ципрас, а после разговаря с лидера на социалистите Евангелос Венизелос, с когото бяха в коалиция във временното правителство, съставено през ноември 2011 г. и водено от Лукас Пападимос с цел сключване на споразумение с международните кредитори за нови спасителни заеми за Гърция.
Председателят на "Нова демокрация" разговаря и с лидера на малката Демократична левица Фотис Кувелис, която ще има 17 депутати в 300-местния парламент.
Според в. "Катимерини" споразумение между "Нова демокрация", ПАСОК и Демократичната левица за правителство, водено от Самарас,
може да бъде постигнато най-късно до утре.
Изданието посочва, че не е изключено да има консултации на политическите лидери при президента. Според информация на "Катимерини" Самарас е готов да предложи на международните кредитори Атина да получи две години повече за намаляване на бюджетния дефицит в замяна на ускорено прилагане на приватизационната програма.
В. "Врадини" пише, че са останали малко неизяснени въпроси за успешното финализиране на разговорите на Самарас с политическите лидери за формиране на коалиционно правителство.
Според в. "Етнос"
споразумението за тройна коалиция е близо,
като се обсъжда в правителството да участват и политици, и технократи. Изданието посочва, че Самарас иска мандатът на кабинета да е поне две години, Венизелос настоява Демократичната левица да участва с министри в правителството, а Фотис Кувелис иска надеждни лица на ключовите министерски постове.
Новото правителство се надява да започне мандата си със зестра - удължаване на срока за изпълнение на строгите условия на кредитното споразумение с четири години, пише на първата си страница и в. "Та неа". Изданието коментира, че вече се чуват призиви в Европа, включително и в Германия, че на Гърция трябва да се даде повече време. На срещата на върха на Г-20 в Мексико лидерите на най-силните държави в света поискаха от ЕС да вземе всички необходими мерки, за да може Гърция да остане в еврозоната, посочва "Та неа".
Търси се кой да заеме "горещия" стол в министерството на финансите,
пише в. "Имерисия". Изданието посочва, че приоритет за новото правителство се очаква да е незабавното отпускане на транш от международната финансова помощ, който да бъде използван за покриване на спешните нужди, както и за да бъдат платени задълженията на държавата към компании и доставчици.
Представители на тройката международни кредитори на Атина (Европейският съюз, Европейската централна банка и Международният валутен фонд) идват в Гърция веднага след като новото правителство положи клетва, пише в. "Кердос". Изданието посочва, че колкото по-бързо бъде сформирано правителство, толкова по-скоро ще приключат преговорите с тройката и ще бъдат отпуснати пари по спасителния план.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!