Гръцкото правителство обяви, че ще свие раздутия държавен сектор с 20 на сто, като за целта ще съкрати 150 хил. души до 2015 г., съобщават вестниците в Атина. Изданията подчертават, че финансовият министър Георгиос Папаконстантину за първи път публично е споменал съкращения и уволнения на държавни служители и че това го е сторил не къде и да е, а на международен форум.
Не можем да вървим напред и да казваме, че няма да има уволнения, след като държавни предприятия се затварят и сливат, заявил министърът на организираната от сп. "Икономист" конференция в Атина, посветена на световната криза.
Папаконстантину даже обещал, че това ще са
"последни мерки",
предприемани от кабинета за преодоляване на кризата.
Очевидно е, че уволненията не са нашата цел, очевидно е също, че безрезултатна е логиката на автоматичните премествания на служители от едно в друго предприятие, което се закрива или слива, допълнил той.
Сигурно е обаче едно, че кабинетът Папандреу
започва тези уволнения под непосилния натиск на т. нар. Надзорна тройка,
кредиторите от ЕС и МВФ, които държат Гърция да свие още раздутия си държавен сектор, отбелязват медиите.
Планът на правителството предвижда
всяко назначение да бъде съпроводено от пет уволнения,
намаляване на безсрочните трудови договори, изтеклите да не се подновяват, предвидените за тази година 50 хил. назначения да бъдат намалени наполовина.
Освен това, се очаква допълнително орязване на доходите на държавните служители, така че заплатите им да бъдат еднакви с тези в частния сектор, и да бъдат закрити нерентабилните и губещи държавни предприятия и компании.
Кредиторите на Гърция настояват кабинетът
да либерализира също всички затворени професии до края на годината,
както и драстично да съкрати разходите за отбрана, здравеопазване и образование, и да реформира осигурителната система.
В следващите месеци се очаква да бъде изготвена единна щатна таблица за работещите в държавния сектор.
Финансовият министър е казал, че са нужни и други намеси, така че бюджетният дефицит тази година да бъде сведен до 7,5 на сто от БВП.
В предстоящите дни кабинетът ще обяви и
нови мерки за икономии в размер на 6 млрд. евро,
които през тази година трябва да бъдат събрани от намаляване на държавните разходи и увеличаване на приходите. Според него до 2015 г. в хазната е нужно да влязат 26 млрд. евро.
Гърция изпадна в дълбока дългова криза, която заплаши да я доведе до фалит през май миналата година. За да й помогнат да избегне този риск, МВФ и страните от еврозоната отпуснаха на страната спасителен пакет от 110 млрд. евро кредити, в замяна на които гръцкото правителство се задължи да прилага мерки за строги икономии и да осъществи редица радикални структурни промени в раздутия си държавен сектор.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!