Гръцкият премиер Георгиос Папандреу заяви, че страната му напълно е изгубила международно доверие и е изправена пред опасността да затъне заради дълговете си.
В реч пред бизнес и синдикални лидери Папандреу призова за единство, изтъквайки, че в следващите три месеца правителството ще приеме
решения, каквито не са взимани от десетилетия
Той добави, че пазарите искат да видят действия. Папандреу обеща да намали дефицита под 3% до 2013 г.
Гръцкият дълг достигна 300 млрд. евро, а бюджетният дефицит на страната нарасна на 12,7%.
Гърция напълно заслужава мястото си в еврозоната,
тъй като "се подчинява на правилата" и не е единствената страна с "дефицит от такъв мащаб", заяви часове преди премиера министърът на финансите Георгиос Папаконстантину.
"Гърция не е следващата Исландия, нито следващият Дубай. Ние полагаме усилия да се справим с много сериозната ситуация, пред която сме изправени.
Ще го направим с помощта на конкретни мерки за намаляване на разходите и повишаване на държавните приходи, както и за решаване на дългосрочните структурни проблеми", увери Папаконстантину.
От днес гръцкият финансов министър започва "светкавични визити" в Германия, Франция и Великобритания, за да се опита да промени възникналия негативен климат във връзка с икономиката на Гърция.
Миналата седмица международната рейтингова агенция "Фич" понижи кредитния рейтинг на Гърция от А- на BBB+ с отрицателна перспектива.
Оттогава страната е под постоянно нарастващ натиск от страна на ЕЦБ да предприеме спешни мерки за намаляване на бюджетния дефицит.
92% от гърците смятат, че икономиката на страната е в лошо състояние,
сочат резултатите от проучване на Евробарометър, оповестено в Брюксел и цитирано от гръцката агенция АНА-МПА.
За сравнение, средният процент в ЕС на хората, които са на мнение, че икономиката на страната им е в криза, е 75%.
Според същото проучване 24% от гърците смятат, че икономическото състояние на страната им ще се подобри през следващите 12 месеца, докато средно за ЕС този процент е 28.
Проучването в Гърция е било осъществено в края на октомври от социологическата агенция ICAP.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!