Атина няма да може да изпълнява финансовите си задължения, ако не получи поредния транш от 12 млрд. евро от кредитната програма на обща сума 110 млрд. евро, заяви гръцкият финансов министър Георгиос Папаконстантину в телевизионно интервю, цитирано от ИТАР-ТАСС.
Международният валутен фонд съобщи, че няма да отпуска средства на Гърция, ако през 2012 г. не бъде осигурено финансирането на Атина от ЕС.
МВФ съвсем ясно даде да се разбере, че няма да може да преведе пари,
ако не получи гаранции, че през следващата година, ако се наложи, Гърция ще има финансовата подкрепа на европейците, каза министърът.
Ако Гърция не получи следващия транш от кредитната програма, "страната ще прекрати плащанията", заяви Папаконстантину.
Заплатите и пенсиите няма да се изплащат, всички държавни разходи ще бъдат спрени, предупреди той.
Интервюто бе дадено след заседание на гръцкото правителство вчера, на което бе обсъдена в общи линии средносрочната икономическа програма за периода 2012-2015 г., предвиждаща икономии от 26 млрд. евро и програма за приватизация, която да донесе на хазната около 50 млрд. евро.Подробностите по тези програми не бяха обявени.
Евентуална неплатежоспособност на Гърция може да предизвика
понижения на рейтинга на други страни от периферията на еврозоната,
предупреди международната рейтингова агенция "Мудис", цитирана от Ройтерс.
Според главния кредитен експерт в агенцията Аластър Уилсън евентуална неплатежоспособност на Гърция ще има силно дестабилизиращ ефект за възможността за кредитиране на други страни в Европа, като потенциално кредитният рейтинг на Португалия и Ирландия може да бъде силно понижен.
Той прогнозира, че това ще доведе до силно поляризиране на рейтингите на държавите от еврозоната, като силните икономики ще запазят много високите си оценки, а слабите ще се борят за степен, добра за инвестиции.
Уилсън отбеляза, че Испания, Италия и Белгия не са в същата категория като Португалия и Ирландия, но също ще се озоват под значителен пазарен натиск и могат да бъдат застрашени от понижаване на рейтинга.
Той обаче не пожела да коментира доколко е вероятно Гърция да обяви неплатежоспособност по изплащането на дълговете си.
В съобщението на "Мудис" е посочено също така, че гръцкият банков сектор ще се нуждае от рекапитализация в случай на дефолт, както и от продължителна подкрепа с ликвидности от Европейската централна банка (ЕЦБ).
Агенцията предупреждава също, че неплатежоспособност по държавния дълг може да бъде съпроводена от някаква форма на неплатежоспособност по банковите дългове.
В петък друга рейтингова агенция, "Фич", понижи с три степени оценката на Гърция, тласкайки страната още по-дълбоко в рисковата зона (junk).
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!