Гръцкият премиер Георгиос Папандреу ще подаде оставка и ще бъде съставено коалиционно правителство.
За това се споразумяха снощи Папандреу и лидерът на консервативната опозиция Андонис Самарас, съобщи президентството, цитирано от Франс прес.
Новото правителство ще има задачата да приложи европейския антикризисен план, приет от лидерите на ЕС в Брюксел в края на октомври.
След това ще бъдат проведени предсрочни избори
Правителственият говорител Илиас Мосиалос изрази надежда, че новият кабинет ще получи доверие и ще положи клетва до седмица, ако всичко върви по план, предаде Ройтерс.
Самарас и Папандреу ще се срещнат отново днес, за да определят новия премиер и състава на коалиционното правителство.
На срещата вчера бе постигнато съгласие да се формира коалиционно правителство, което да поведе страната към избори веднага щом приложи решенията на еврозоната от 26 октомври, се посочва в комюникето.
Политическото споразумение между Папандреу и Самарас стана факт след напрегнат уикенд.
Пробивът бе постигнат, след като Папандреу и Самарас се срещнаха в неделя вечерта в президентския дворец в Атина заедно с президента Каролос Папуляс по инициатива на премиера.
Целта на тристранния разговор бе да се намери изход от политическата криза, която заплашва да тласне Гърция още по-близо до изпадането й в неплатежоспособност, чрез постигането на споразумение за съставяне на исканото от европейските партньори правителство на националното единство.
Лидерът на опозицията бе поставил
избирането на нов премиер като предварително условие
за формирането на кабинет на консенсуса.
Папандреу, от своя страна, обяви по-рано, че няма никакъв интерес да оглави евентуално ново правителство, като именно това откри пътя за преговорите.
Споразумението дава сигнал на европейците, които очакват Атина да поеме ясен ангажимент по европейския план за гръцкия дълг и наложената от него политика на ограничения, отбелязва АФП.
Ако не се случат непредвидени събития, днес на срещата на еврогрупата Гърция ще бъде представлявана от сегашния вицепремиер и министър на финансите Евангелос Венизелос.
ЕС даде на Гърция 24 часа да обясни как ще бъде съставено коалиционното правителство, за да може да бъде приложен спасителният план за 130 милиарда евро.
ЕС иска Гърция да бъде управлявана от правителство на единството, за да се осигури консенсус по реформите и да се възстанови доверието към Гърция, след като миналата седмица Папандреу първо обяви, че ще свика референдум за спасителния план, а после под международен натиск се отказа, напомня Ройтерс.
Двете големи гръцки политически партии се споразумяха, че
предсрочните избори трябва да се състоят на 19 февруари,
съобщи финансовото министерство, цитирано от Ройтерс.
Министърът на финансите Евангелос Венизелос и заместникът му Филипос Сахинидис се срещнаха с представители на опозиционната партия Нова демокрация, за да разискват колко време ще управлява коалиционното правителство, което предстои да бъде съставено.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!