Гърция е нарушила споразумение с ЕС и МВФ, като е назначила близо 70 000 държавни служители през периода 2010-2011 г., според данни публикувани във в."Вима" и цитирани от АФП.
Гръцкият вестник се позовава на първоначален вътрешен доклад в този смисъл на постоянната мисия на тройката (ЕС, Европейската централна банка, МВФ), както и на доклад на изпълняващия длъжността министър на финансите Георгиос Заниас.
Анонимен представител на тройката, цитиран от в."Вима", е посочил, че докато правителството начело с ПАСОК е приемало закони, ограничаващи броя на държавните служители, в същото време са били назначавани нови държавни служители.
Според източника други 12 000 души са били назначени в местните колективи, докато официално са били в ход мерки за икономии чрез сливане на общини.
Докладът, който Заниас трябва да предаде на Василис Рапанос - министъра на финансите, определен след изборите на 17 юни, разкрива, че все още официално има 692 000 държавни служители, без промяна, при положение че 53 000 са се пенсионирали през 2010 г.
Рапанос, който бе приет в болница по спешност в петък, все още не е положил клетва като министър на финансите.
Докато през 2011 г. са се оттеглили 40 000 държавни служители, то всъщност нетното намаление е било само с 24 000, посочва в."Вима".
За период от две години международните кредитори са предоставили на Гърция помощ от общо 347 милиарда евро - два заема от 110 и от 130 милиарда и отписване от дълга на 107 милиарда, което общо се равнява на един и половина пъти брутния вътрешен продукт на страната или на 31 000 евро на глава от населението, посочва АФП.
Гърция постави официално в събота своите изисквания за отлагане с минимум две години към 2016 г. на целите за оздравяване на икономиката и за оспорване на мерките, предвидени в меморандума с кредиторите.
Атина се обявява за замразяване на съкращенията на държавни служители, при положение че 150 000 поста трябваше да бъдат съкратени до 2015 г., а тази година - 15 000 поста, както и за удължаване от една на две години на плащането на помощи за безработица.
Докато Атина говори за "ревизия" на меморандума, Брюксел използва по-ограничителния термин "актуализация", отбелязва АФП.
Още икономически и финансови новини в PariteNi.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!