Международната рейтингова агенция "Мудис" (Moodys.com) понижи оценката си за дългосрочния дълг на Гърция с една степен и от обявяването й във фалит вече я дели една степен.
"Мудис" отбелязва, че страната няма да може да върне напълно задълженията си към частните кредитори.
Новината, че е еврозоната е одобрила втори спасителен план за Атина, и размяната на стари гръцки облигации срещу нови, която я съпроводи, "сочат, че частните кредитори ще понесат загуби", обяснява агенцията в днешното си комюнике.
Оценката за дългосрочния дълг на Гърция вече е Са (лат. букви) спрямо предишната Саа1.
"Понижението на оценката отразява очакваните загуби, до каквито води смяната" на (стари държавни облигации) с нови, допълват от "Мудис".
Щом бъде направена смяната на старите гръцки държавни облигации с новите, "Мудис" ще преразгледа оценката си за страната, за да гарантира, че тя "отразява риска, произтичащ от новия й статут, включвайки евентуално бъдещо преструктуриране на дълга".
Според "Мудис" новият спасителен план, естествено, съдържа някои предимства за страната - намаляване на разходите, свързани с дълга й, и по-слаба зависимост от финансовите пазари, "но въздействието върху намаляването на дълга е ограничено", отбелязват експертите.
В замяна обаче новият план за подпомагане на Гърция ще позволи на еврозоната да овладее риска от "заразяване" на други страни от дълговата криза, което можеше да стане с ефекта на доминото, ако Атина не можеше да спази сроковете за изплащането на задълженията си.
Ирландия и Португалия, които изпитват финансови затруднения, ще могат да вземат кредити при ниски лихви в бъдеще.
Според "Мудис" обаче за кредиторите на тези две страни нищо не е сигурно: отрицателните фактори ще продължат да имат превес над положителните, а това вероятно ще окаже натиск върху тяхната оценка.
Новият спасителен план предвижда участие на частния сектор и то главно на банките. То ще се изрази в размяна на държавни облигации с падеж до 2020 г. срещу изкупуване на нови 30-годишни книжа.
Частните кредитори имат различни опции: или да рефинансират Гърция с книжа с по-продължителен матуритет, или да запазят ангажиментите си, като задържат книжата със същия падеж, или пък да сменят облигациите, които държат, с други - 15- или 30-годишни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!