О чаква се гръцкото правителство да пренебрегне вота на недоверие и протестите днес, докато се подготвя да подпише сделката за прекратяване на 27-годишния спор за името на Македония. Гласуването ще се състои само ден преди външните министри на Гърция и Македония да се срещнат на границата, за да проведат значимата церемония, информира БГНЕС.
„Договорът ще реши дългогодишния проблем за името на Бившата Югославска Република Македония и това е победа за Гърция”, заяви министър-председателят на страната Алексис Ципрас.
„Доказахме, че там, където има воля дори един проблем, продължил десетилетия, може да бъде решен по един балансиран начин”, казва още Ципрас.
Този договор евентуално ще даде на северната съседка на Гърция името Република Северна Македония и това ще позволи на страната да бъде приета в ООН, ЕС и НАТО.
Договорът за Македония ще бъде подписан в неделя
Името на Македония - потенциална териториална претенция към нас, според Петков
Вот на недоверие в Гърция заради името на Македония
Атина дълго време отхвърляше всички предложения, включващи Македония, тъй като Гърция има северна провинция със същото име, която е била основна част от империята на Александър Македонски и е нещо, с което гърците се гордеят. Но по-рано тази седмица Зоран Заев, министър-председателят на Македония, и Алексис Ципрас сключиха сделка и прекратиха този спор.
Висши официални лица се очаква да присъстват на утрешната церемония на Преспанското езеро.
В неделя, 17 юни, в Преспа ще бъде подписан Договорът за разрешаване на спора за името между Република Македония и Гърция.
Договорът ще бъде подписан от министрите на външните работи на двете страни - Никола Димитров и Никос Кодзияс. На подписването ще присъстват премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас. Самото подписване ще стане на гръцка територия, а съвместната пресконференция на двамата министър-председатели и официалният обяд на македонска земя.
На 12-ти юни Заев и Ципрас обявиха, че са постигнали съгласие новото име на страната да се казва - Република Северна Македония. Този договор ще даде възможност на Република Македония да започне преговори за членство в Европейския съюз и да стане пълноправен член на НАТО.
Президентът Георге Иванов обаче не е съгласен с името "Северна Република Македония" и няма да подпише договора. Той подчерта, че това е личен договор между Заев и Ципрас. Премиерът Бойко Борисов отказа да се срещне с него у нас.
Протести има в Скопие всяка вечер след обявяването на споразумението по спора за името. В Гърция също има напрежение. Парламентът там трябва да гласува вот на недоверие към правителството на Ципрас. Очаква се той да не мине, тъй като е необходимо абсолютно мнозинство, а Алексис Ципрас и коалиционните му партньори разполагат със 154 депутати в 300-местния парламент, предаде Nova.
Във връзка с протестите македонският журналист Владимир Перев коментира в „Събуди се”, че това е мнението на много малка част от македонците – най-необразованата част от населението. По думите му повечето хора всъщност са доволни от името Северна Македония.
Разбраха се: името е Република Северна Македония
Реакциите след новото име на Македония
Хиляди македонци поискаха предсрочни избори с протест
Бойко Борисов отказа да се срещне с Георге Иванов
Иванов отговори на Борисов, Радев с критики
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!