Хората в този централен гръцки град отхвърлят еврото, преди то да ги е отхвърлило.
Апостолос Арабадзис отглежда пчели във фермата си край Волос, а медът, който те произвеждат, му помага да свърже двата края.
Това, което е забележително в тази картина, обаче не е медът на фермера, а парите, които получава за него.
Вместо евро Арабадзис получава ТЕМ -
гръцката абревиатура за Местна алтернативна единица.
Малко, но нарастващо малцинство в десетина гръцки града
използват алтернативната система за разплащане, за да преживяват
в кризата. Този факт привлича все повече внимание на фона на
безпокойствата, че поразената от политически хаос Гърция ще бъде
принудена да напусне еврозоната и да се върне към драхмата.
Волос е градът с първата и най-голяма ТЕМ-мрежа - с 600 членове и 30 фирми участнички.
Членовете получават заплащане за стоките и услугите си в ТЕМ-ове и използват ТЕМ-овете, за да получават стоки и услуги от други членове на мрежата.
На практика това е бартерна икономика.
Във Волос има централен пазар, където производителите се събират всяка събота, за да се пазарят за неща като яйца, сладко или дрехи - и плащат в ТЕМ-ове. Членовете се регистрират в мрежата, предлагайки стоки или услуги. Групата във Волос включва компютърни техници, лекари, бояджии и земеделци. Членовете започват с празни сметки, като нещата се задвижват с предлагането от тях на стоки или услуги. Имат право и да заемат до 300 ТЕМ-а.
Ангелики Йоанити, шивачка от Волос, използвала наскоро ТЕМ-ове, за да плати за посещение при лекар.
"Отидохме при кардиолог, свързан с нашата мрежа, и
платихме 20 евро за посещението плюс 10 ТЕМ-а", казва тя.
ТЕМ-овете
изглеждат като личен чек.
Разбира се, те могат само частично да заменят парите. В края на краищата, човек не може да плати данъците или сметките си и много други неща с тях, но за хора като Арабадзис и това е нещо във време на криза. "Носи ни социална връзка," казва Арабадзис и продължава: "и ни откъсва от парите доколкото е възможно".
Основното качество на системата е, че свързва хората, които нямат много истински пари, и им дава възможност да търгуват, като използват ТЕМ-овете за нещо като залог. Схемата започна преди финансовото рухване на Гърция като един по-честен и по-прозрачен начин на търгуване. Но администраторите й казват, че кризата е увеличила броя на членовете.
"Определено (кризата) води нови хора в мрежата", казва 28-годишният Еврипидис Сиурас, алтернативен терапевт. Фризьорката Димитра Василу се е присъединила към схемата през септември. Тя казва, че трудно е посрещала разходите за основните си нужди, камо ли да плаща за лукс. Сега чрез търгуване с други в ТЕМ-мрежата, понякога може да си позволи и двете. Казва, че се чувства освободена.
"Криза ли? Каква криза?", шегува се ентусиазираната
29-годишна жена.
Междувременно агенция Блумбърг разкри, че
ресторант в Лондон вече приема драхми.
Става дума за ресторант The Real Greek (от англ. ез. истинският грък), който се намира в Лондон и който кани клиентите да опитат мезетата на заведението, плащайки в драхми.
Искаме да бъдем тези, които са на път да извадят драхмите от чекмеджетата, казва шефът на ресторанта Христос Карадзенис.
Това е нещо, което може отново да се види много скоро в Гърция, а именно: страната да се завърне към старата си валута - драхмата, отбелязва репортерка на Блумбърг, посетила лондонския ресторант.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!