Президентът на Гръция Каролос Папуляс възропта във връзка с натиска, упражняван върху страната от европейските партньори заради кризата, съобщават гръцките медии.
"Всички сме длъжни помогнем, за да преодолеем кризата. Не приемам Волфганг Шойбле (германският финансов министър - б.ред.) да обижда родината ми, не приемам това като грък.
Кой е Шойбле, за да може да обижда Гърция?
Кои са холандците? Кои са финландците?
Ние винаги гордо сме защитавали не само собствената си свобода, не само собствената си родина, но и свободата на Европа", каза гръцкият държавен глава.
Председателят на групата на финансовите министри на страните от еврозоната (Еврогрупата) Жан-Клод Юнкер е убеден, че на заседанието в понеделник ще бъдат взети окончателните решения за Гърция, съобщават гръцките вестници.
В. "Вима" уточнява, че на вчерашната си телеконферентна връзка Еврогрупата е поискала от Атина да гарантира, че ще даде приоритет на обслужването на гръцкия дълг.
В писмено изявление Жан-Клод Юнкер заявил, че решенията в понеделник ще бъдат по новия заем за Гърция и по схемата за размяна на облигации с частните притежатели на гръцки държавни облигации.
Той обаче пояснил, че от Атина ще се искат още някои уточнения относно специалните механизми, които гръцката страна следва да изработи за засилване на контрола върху прилагането на новата
рестриктивна програма за оздравяване на икономиката
В. "Та неа" отбелязва, че по време на вчерашната телеконферентна връзка кредиторите настойчиво са поставили пред Еврогрупата въпроса за ангажиментите, които политическите партии и социалните партньори в Гърция трябва да поемат, за да продължи изпълнението на програмата, договорена с тройката, и след парламентарните избори в страната.
Като се позовава на Ройтерс, в. "Етнос" твърди, че Еврогрупата е обсъждала вариант новият заем да бъде отпуснат на Гърция след парламентарните избори, предвидени за април. Изданието подчертава, че германската страна не е отрекла тази възможност.
Вестникът пише още, че 14 гръцки депутати са изпратили писмо до премиера Лукас Пападимос, в което настояват да представи план за преодоляване на безизходицата, за растеж и за преструктуриране на държавата.
След две години на непрекъснати усилия, без никакви резултати обаче,
страната и народът ни все още се намират на ръба на пропасатта.
Дадохме обещания, които не бяха спазени, оставихме много шансове да бъдат пропиляни, не изработихме план за излизане от кризата, се казва в писмото на депутатите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!