Е ксплоатацията на гръцките въглеводороди е на път да се превърне в покер за силни играчи. В борбата за находищата на южната ни съседка са влезли някои от най-големите петролни компании в света, показва материал на в. "Катимерини".
Най-голямата е "Ексон/Мобил" (Exxon/Mobile), "наследничка" на Стандарт Ойл на Джон Рокфелер. Тя е готова да инвестира в Гърция около 5 млрд. евро. Бившият шеф на "Ексон" Рекс Тилърсън бе назначен от американския президент Доналд Тръмп за държавен секретар на САЩ.
Борисов: "Шел" влиза на Силистар
"Хеленик Петролеум Груп" с отлични резултати
Ексон е най-големият петролен консорциум в света и е третата поред мощна компания, която навлиза в Гърция с цел да търси въглеводороди в находищата по дъното на морето, използвайки като "локомотив" за това местната "Хеленик петролеум" /ЕЛПЕ/.
Както вече бе съобщено, три компании "Ексон", "Тотал" и ЕЛПЕ вече са се договорили да създадат консорциум. В него 20 на сто от участието ще е на ЕЛПЕ и по 40 на сто за всяка от другите две мултинационални компании. Целта им е да се домогнат до концесионни права за сондажи в огромен район от 20 хиляди кв.км.,простиращ се от южната част на полуостров Пелопонес до остров Гавдос.
В надпреварата за
концесии в 20 района на Йонийско море и около остров Крит
се намеси и испанският гигант "Репсол" (Repsol), който договори изкупуването на 60 на сто от правата на "Енерджиън Ойл" за сондажи в района на град Янина, Западна Гърция.
Проект "Ексон-Тотал-Елпе" бе тема на разговорите миналия петък в Атина на представители на компаниите с вицепремиера Янис Драгасакис и с министъра на околната среда и енергетиката Йоргос Статакис. Те се видяха и с премиера Алексис Ципрас, но срещата им бе запазена в тайна. Самият Ципрас, който бе запитан за това мощно енергийно присъствие, нито опроверга, нито потвърди, че такава среща е имало.
Exxon, Total discuss Greece offshore drilling opportunities, ministry says https://t.co/jzzE9Rs0GT pic.twitter.com/pGl20GAlFV
— Nick Nicoletti (@Nick_Nicoletti) May 20, 2017
Поведението му обаче бе косвено потвърждение за изнесената в аванс публикация за това на в. "Катимерини", в която бяха визирани думи, казани преди това от Ципрас. "В ход са тръжни процедури за оползотворяване на стари и нови блокове в Йонийско море, а също южно и западно от остров Крит, след проявен силен интерес от страна на енергийни гиганти", каза той.
Ден след това министърът на енергетиката Йоргос Статакис изрази задоволство от интереса на компаниите Тотал, Едисон и Репсол. Той каза, че неговото ведомство е започнало разговори и с други петролни компании за извършване на проучвания и за експлоатация в други райони извън Йонийско море.
Разговорите за откриване на партньори на международния пазар са стартирани от двете гръцки компании ЕЛПЕ и Енерджиън, след като те подписаха първите концесионни договори.
ЕЛПЕ са започнали преговори с общо 25 компании, като сред тях, освен Тотал, Едисон и Ексонн/Мобил, са още "Шел", "Джейпекс", "Дана петролеум", "ИНА" и "Хънт". Контактите с тях са се осъществили на международни петролни форуми.
Операцията по привличане на международни гиганти и сключване на сделки с тях започна, след като бяха преоценени данните за
наличие на находища в 26 района на страната.
Контактите зачестиха и след откриването на гигантското находище Зор в Египет, променило дотогавашната представа на геолозите за въглеводородите в целия регион. Предполага се, че подобни находища, като това в Египет, има и в акваторията на Гърция.
Exxon confirms interest in Greece https://t.co/fBDN1dFT9D pic.twitter.com/ogjO1L4krD
— Kathimerini English (@ekathimerini) May 19, 2017
Крайният подход на тези мултиетнически гиганти ще зависи от това доколко правителството в Атина наистина е решило да пристъпи към оползотворяване на гръцките находища.
Според някои информации, корпорациите са си тръгнали с необходимите уверения, дадени им от гръцка страна. Преди дни позитивен сигнал към световната нефтена индустрия бе подаден и от министъра на енергетиката Йоргос Статакис, след като миналия четвъртък той подписа договорите за три района в континенталната част на страната и по-специално в Западна Гърция, които "висяха" от февруари 2016 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!